Obviněným Rittigovým právníkům hrozí zastavení praxe

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
2. 10. 2014 11:00
Partneři advokátní kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley mohou dočasně přijít o licenci kvůli trestnímu stíhání ve dvou kauzách spojených s Ivo Rittigem.
Ivo Rittig a jeho advokátka Karolína Babáková z MSB Legal.
Ivo Rittig a jeho advokátka Karolína Babáková z MSB Legal. | Foto: ČTK

Praha – Dvorní právníci trojnásobně stíhaného podnikatele Ivo Rittiga řeší v posledních dnech jednu nepříjemnost za druhou. Kromě čerstvého obvinění v kauze chemičky Oleo Chemical hrozí dvěma ze tří partnerů pražské advokátní kanceláře MSB Legal, že za dva týdny jako právníci dočasně skončí.

Představenstvo advokátní komory, tedy stavovské organizace sdružující téměř patnáct tisíc právníků a koncipientů, totiž bude na říjnové schůzi řešit, zda Davidu Michalovi a Markovi Stubleymu pozastaví činnost kvůli trestnímu stíhání.

Oba jsou spolu s Rittigem obviněni v kauze údajného praní špinavých peněz při vyvádění milionů ze zakázky na jízdenky pro pražský dopravní podnik, David Michal je navíc obviněn ještě v případu údajného vyzrazení tajné informace z BIS.

“Představenstvo se jejich případem bude zabývat na svém zasedání v říjnu,” potvrdila deníku Insider mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

Pokud by komora potvrdila zákaz činnosti pro oba advokáty, nesměli by až do úplného ukončení případu poskytovat právní služby.

Nebylo by to přitom poprvé, kdy komora tento verdikt vynesla. Stalo se tak například v kauze zlínského advokáta Milana Holomka, který měl zpronevěřit téměř půl miliardy korun svěřených do advokátní úschovy.

Od roku 2009 řešila ČAK 116 případů možného pozastavení advokátní praxe, pozastavení praxe advokátních koncipienta, vyškrtnutí advokáta ze seznamu advokátů nebo vyškrtnutí advokátního koncipienta ze seznamu advokátních koncipientů.

"Z tohoto počtu představenstvo rozhodlo v 34 případech o vyškrtnutí či pozastavení advokátní praxe či praxe advokátních koncipienta," uvedl pro Aktuálně.cz tajemník komory Ladislav Krym.

Aby Stubley s Michalem nesměli do pravomocného rozsudku vykonávat právní praxi, požaduje petice nevládního protikorupčního sdružení Oživení, kterou její autoři zaslali koncem února šéfovi komory Martinu Vychopeňovi.

Poradíme si

Advokáti, kteří dříve pracovali v kanceláři známé pod názvem Šachta and Partners, se ovšem o osud svého živobytí neobávají. “Vždy si nějak poradíme,” vzkázala přes svou asistentku partnerka kanceláře MSB Legal Karolína Babáková.

A její kolega David Michal řekl, že nevidí k zastavení činnosti žádný důvod. "Myslím, že z průběhu trestních řízení, která se budou projednávat, je už dnes jasná jejich účelovost. MSB paralyzovat nelze,” dodal Michal.

Právě on má ze tří partnerů kanceláře největší potíže. Spolu s Ivo Rittigem je David Michal obviněn ve všech třech dosud známých kauzách. Od minulého pátku ho detektivové stíhají ještě v případu, který se týká údajného tunelování chemičky Oleo Chemical.

Policie stíhá celkem deset lidí včetně Michalovy kolegyně z vedení MSB Legal Karolíny Babákové. Pro ni jde o první stíhání, a státní zástupce Adam Borgula dokonce požadoval vazbu. Liberecký soud mu ale nevyhověl.

Právníky z MSB Legal neřeší letos advokátní komora poprvé. Rozhodovala už o možném provinění současné obhájkyně Ivo Rittiga Kataríny Kožiakové Oboňové. Stížnost v jedné z několika větví spletité jízdenkové kauzy pražského dopravního podniku však komora smetla ze stolu a Kožiakové Oboňové se zastala.

“Stížnost byla řádně přešetřena a skončila jako nedůvodná. Tedy nebylo nezávislým kontrolním orgánem konstatováno, že by nějakým způsobem porušila zákon o advokacii či další stavovské předpisy,” uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Článek vyšel ve čtvrtek 2. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy