Začal soud o tunelování Čepra Krejčířem, ten je v JAR

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2014 17:37
Na lavici obžalovaných usedlo devět z 11 obviněných. Uprchlý Krejčíř je ve vazbě v Jihoafrické republice.
Radovan Krejčíř u soudu v JAR
Radovan Krejčíř u soudu v JAR | Foto: Reuters

Praha - Pražský městský soud začal projednávat údajnou snahu o vytunelování státního podniku Čepro, kterou podle obžaloby inicioval Radovan Krejčíř se svou zločineckou skupinou.

Čepro tvrdí, že mu trestnou činností vznikla škoda přes 85 milionů korun, a chce, aby mu částku společně uhradilo všech 11 obviněných. Krejčířovi hrozí za údajnou přípravu vraždy celníka až výjimečný trest.

Z jedenáctky obžalovaných dorazilo k dnešnímu hlavnímu líčení pouze devět lidí. Uprchlý Krejčíř je totiž ve vazbě v Jihoafrické republice a někdejší zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová požádala o jednání v nepřítomnosti.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší předčítal rozsáhlou obžalobu hodinu a čtvrt. Krejčířovu zločineckou skupinu podle něj tvořili Aleš Zagora, Jaroslav Siuda, Tomáš Pavlíček, Jaromír Raida, bratři Aleš a Jan Kohoutkové a bratři Ivo Hricik a Radko Nauš. Raidu s Naušem dnes přivezla eskorta z věznice, kde si odpykávají trest za jiné skutky. Všichni muži své členství v organizovaném gangu popírají, řada z nich se prý vzájemně ani nezná. Vedle nich čelí obžalobě i bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan.

Vražda i organizovaný zločin

Krejčíře, kterého už české soudy potrestaly 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky, tentokrát obžaloba viní z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy celníka jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stadiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek.

Krejčíř s Pechanem údajně vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba 2,6 miliardy a 350 milionů korun. Peníze na Čepru v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však podnik vůbec nedozvěděl. Raida s Naušem totiž prý přesvědčili příslibem 20 milionů korun Aleše Kohoutka, který měl dluhy z podnikání, aby Čepru sebral soudní obsílky.

Pohledný Kohoutek v přípravném řízení přiznal, že se kvůli tomu na podatelně Čepra seznámil se Skopcovou, kterou vzal několikrát na večeři a která mu poté obsílky skutečně předala. Podle obžaloby jí za to následně Kohoutkův bratr Jan předal celkem milion korun. Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku následně nedošlo jen díky zásahu policie.

Krejčíř údajně také chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit peníze padělané Pavlíčkem a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle obžaloby se poté chtěl celníka zbavit.

Spor o padělky

Pavlíček, který se s Krejčířem zná už ze studií, se hájil tím, že rozhodně nevyráběl žádné padělky. Krejčíř ho prý požádal, aby vytvořil vtipný dárek. "Nikdy mě nenapadlo, že to může být použito jako platidlo v obchodním styku. Uvnitř balíčku, který měl navrchu pravé švýcarské franky, byly papírky s nakresleným kosočtvercem a s přáním k narozeninám," tvrdil soudu.

Nauš, Raida a bratři Kohoutkové prohlašují, že Krejčíře nikdy neviděli. Zagora řekl, že byl podnikatelovým správcem v různých firmách, na jejichž jména si už ani nevzpomíná. Tvrzení obžaloby o organizovaném gangu označil za "fikci nebo nějaký zlý sen".

V pátek soud vyslechne zbylé obžalované - Pechana a Siudu, který prý Krejčířovi pomáhal zřizovat firmy, jež sloužily k převádění fiktivních pohledávek vůči Čepru. Hlavní líčení bude poté pokračovat až v září.

Obhajobu uprchlého Krejčíře před několika dny převzaly od advokáta Tomáše Sokola Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal, která v jiných kauzách zastupuje lobbistu Iva Rittiga, a Petra Lamková, advokátka jednoho z Rittigových spoluobviněných v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy