Komando ČEZ unikne trestu, žalobci zastavili stíhání

Michal Štůsek Michal Štůsek
4. 5. 2010 12:46
Původně hrozilo dvaatřiceti lidem až dvanáct let vězení
Šéf odboru NTZ Karel Vaniš při zásahu
Šéf odboru NTZ Karel Vaniš při zásahu | Foto: Aktuálně.cz

Olomouc - Žalobci zastavili stíhání všech členů takzvaného komanda ČEZ.

Jako první o tom - s odvoláním na Krajské státní zastupitelství v Ostravě - informoval server iDnes.

Krajský zástupce původně navrhl žalobu u třinácti členů komanda pro podezření z útisku. U zbylých devatenácti bylo stíhání zastaveno již dříve.

Informaci potvrdil redakci Aktuálně.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták a později i státní zástupce z olomoucké pobočky ostravského krajského státního zastupitelství Karel Studený.

"Ředitel je rozhodnutím překvapen, neztotožňuje se s ním, ale nebude ho nijak komentovat," sdělil rozpaky, které ve vedení útvaru verdikt soudu vzbudil.

Energetické společnosti ČEZ se naopak ulevilo. "Dvouleté mimořádně mediálně sledované vyšetřování postupů Skupiny ČEZ při odhalování černých odběrů končí plným očistěním zaměstnanců," uvedl tiskový mluvčí pro střední Čechy Martin Pavlíček.

Mediální poprask

Zaměstnance energetické společnosti ČEZ v listopadu 2008 obvinili vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z toho, že zákazníky, kteří údajně odebírali elektřinu načerno, vydírali.

Skandál kolem činnosti skupiny NTZ vypukl na začátku února letošního roku, kdy do médií pronikla videa, která zachycují výcvik členů komanda ČEZ.

Vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přitom obvinili v akci "Izolátor" 32 členů NTZ už v listopadu 2008 z toho, že vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektrické energie, vydírali je a nutili k tomu, aby zaplatili za údajně černé odběry elektřiny vysoké sumy peněz.

V šesti případech žalobce stíhání zastavil. Po dalším vyšetřování ÚOOZ u jedné části stíhání zastavil a zbývající navrhl obžalovat. Krajský státní zástupce pak celou věc posoudil a nakonec ve 13 případech obžalobu překvalifikoval na útisk a předal okresním žalobcům.

Celý případ uzavřel koncem dubna státní zástupce Okresního státního zastupitelství Olomouc s tím, že podle trestního řádu nebyly postupy při odhalování a řešení neoprávněných odběrů posouzeny jako trestný čin.

Trestní oznámení na zaměstnance energetické společnosti podal právní zástupce postižených Jan Rytíř, který médiím videa útvaru NTZ poskytl.

 

Právě se děje

Další zprávy