Kolik stojí v Česku omyl? Žena měsíc žila s hrůzou HIV

Tomáš Fránek
16. 12. 2010 14:25
Omyl nemocnice se záměnou krve nevyřeší jen omluva, rozhodl Nejvyšší soud
Laboratorní technik připravuje vzorek krve na test HIV. Ilustrační snímek
Laboratorní technik připravuje vzorek krve na test HIV. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - České soudy řeší v tuzemsku zatím ojedinělý případ.

Musí totiž rozhodnout, kolik vlastně stojí omyl zdravotníků, kteří ženě ze středních Čech připravili měsíc hrůzy tím, že zaměnili její krev s jinou pacientkou. Následně jí oznámili, že je HIV pozitivní.

Případ se stal už v roce 2006, dosud v něm padlo několik různých verdiktů. Nejvyšší soud nyní případ znovu otevřel a rozhodl, že ženě za prožitý stres a obavy ze smrtelné nemoci náleží víc než jen omluva nemocnice a nízké odškodnění ve výši 75 tisíc korun.

Oznámení o viru, který způsobuje smrtelnou nemoc, je totiž podle soudců tak závažným zásahem do života, že si zasluhuje vyšší náhradu.

Měsíc života ve stresu

Začátek příběhu se datuje z února 2006. Žena, která měla jít v nemocnici v Mladé Boleslavi na banální kosmetický zákrok, se v rámci předoperačního vyšetření dozvěděla, že je HIV pozitivní.

Po měsíci se však ukázalo, že personál zaměnil vzorky krve. Nemocnice se za chybu omluvila.

Pacientce, která podle svých slov dokonce v jednu chvíli uvažovala o sebevraždě, však omluva nestačila a požadovala stovky tisíc korun jako náhradu za prožité utrpení.

Krajský soud v Praze, který případ dostal na stůl jako první, rozhodl, že nemocnice má ženě zaplatit 300 tisíc korun. Podle soudců nemocnice závažně pochybila a musí za to řádně zaplatit.

Vrchní soud v Praze posléze rozhodl jinak. Ženě přiznal omluvu a 75 tisíc korun odškodného. Soudci sice potvrdili, že oznámení o HIV pozitivitě mohlo výrazně narušit ženě vztahy a poškodilo ji. Nepřijali ovšem argument, že žena byla poškozena také tím, že jde o chorobu šířenou pohlavním stykem a mohla tak trpět za nařčení, že vede nevázaný sexuální život.

"Soud přihlédl k tomu, že se nemocnice omluvila a žena nebyla poškozena dlouhodobě, ale pouze několik týdnů," rozhodli soudci s tím, že 75 tisíc korun je dostatečné odškodnění.

Žena se pak obrátila na Nejvyšší soud. To, že se jí nemocnice omluvila, označila za směšnou náhradu za prožité utrpení. "Byla poškozena důstojnost i její vážnost ve společnosti, došlo k zásahu do jejího života a zdraví a bylo zasaženo i její soukromí," uvedl právní zástupce v dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nevázaný sexuální život

Ten nyní ženě podle informací Aktuálně.cz vyhověl a verdikt Vrchního soudu zrušil. Podle senátu soudu vedeného soudcem Pavlem Pavlíkem se sice odškodnění za prožité utrpení stanovuje velmi obtížně, musí se ale posuzovat, jak omyl nemocnice ovlivnil život ženy.

Fakta:

  • Nemocných se smrtícím virem HIV, ale i nemocí AIDS, ve světě i v Česku neustále přibývá.
  • Podle České společnosti AIDS pomoc bylo na konci letošního září v Česku celkem 1426 HIV pozitivních osob a 316 s AIDS. "Jen v září se AIDS rozvinul u šesti lidí a šest tomuto onemocnění podlehlo," uvedla společnost na svých internetových stránkách. V roce 2010 přitom mělo HIV celkem 501 lidí a AIDS 149 osob.

A tím, že byla omylem informována o smrtelné nemoci, byla jednoznačně poškozena čest a důstojnost pacientky. Podle soudců vir HIV a s ním spojená prakticky nevyléčitelná nemoc AIDS je spojená lidmi s nevázaným sexuálním životem a častým střídáním partnerů.

"U osob, které jsou diagnostikovány jako HIV pozitivní, je paušálně (a mnohdy nedůvodně) předpokládán nevázaný a neodpovědný způsob sexuálního života, včetně porušování partnerské věrnosti, případně vůbec pokleslý způsob osobního života," uvedli soudci s tím, že to mělo být bráno při stanovení výše odškodného v potaz.

Nejvyšší soud také uvedl, že ani to, že se nemocnice omluvila, nemůže být bráno jako polehčující okolnost. Omluva může být jenom jedním z prostředků zmírnění utrpení, nemocnice ale podle soudců kromě omluvy nechala ženu bez jakékoliv pomoci nebo rady, jak celou situaci překonat.

Vrchní soud proto musí o výši odškodnění rozhodnout znovu. A vzít přitom v potaz všechny argumenty Nejvyššího soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy