Praha - Čtyři dny po začátku smogové situace na Ostravsku a tři dny před komunálními volbami oznámil premiér Petr Nečas, ministr životního prostředí Petr Drobil (oba ODS) a poslankyně Kristýna Kočí (VV), že koalice připravila novelu zákona, který pomůže vzduch v regionech aspoň z části vyčistit.
"Je třeba tento problém řešit co nejrychleji," prohlásil Nečas. "Inverze nečekají."
I když koalice chce novelu schválit ve zrychleném řízení a tedy co nejdříve, je málo pravděpodobné, že by se nové páky na znečišťovatele ovzduší v regionech daly použít ještě tuto zimu.
V případě takzvaných nízkoemisních zón ve městech, kam by nesměla jezdit auta s vysokými exhalacemi, to je už nyní vyloučené. U emisních stropů pro vybrané podniky jde spíše o teoretickou šanci.
Novelu má v rukou opozice
První úskalí může nastat už ve sněmovně. Opozice může koaliční plán na zrychlené projednání zmařit, jako to už jednou udělala při projednávání novely zákona o veřejných zakázkách.
Pokud by se novela musela projednávat ve standardním režimu, prodlouží se její schvalování minimálně o měsíc.
Nízkoemisní zóny nejdříve za rok
Ekologické organizace upozornily, že nízkoemisní zóny, kam nebudou moci jezdit auta s vysokými exhalacemi, se pravděpodobně obyvatelé měst nedočkají ani příští zimu.
"Nízkoemisní zóny mohou být podle návrhu uplatnění teprve až po roce od jejich vyhlášení obcí. V příštích dvou zimních sezonách se tedy občanům od smogu z dopravy nijak neuleví," uvedlo ve společném prohlášení šest sdružení včetně Greenpeace, nebo Arniky.
Jenže obec napřed musí vhodná místa vybrat, zjistit, jestli kolem nich vede odpovídající objízdná trasa, a pak je předložit zastupitelstvu ke schválení.
"Nejpravděpodobnější je, že nízkoemisní zóny začnou platit na jaře 2012," řekl Aktuálně.cz Daniel Vondrouš z Legislativního centra Zeleného druhu.
Emisní stropy mohou být dříve
U takzvaných emisních stropů, které dají krajům možnost regulovat skupinu podniků na Ostravsku a v dalších znečištěných oblastech, je velká šance, že začnou v praxi fungovat dříve. Ovšem tuto zimu to nejspíš také nebude.
Po schválení novely zákona o ochraně ovzduší musí vláda stanovit emisní stropy pro vymenezé skupiny zdrojů. "Už návrh nařízení připravujeme, máme termín do konce roku," řekl Aktuálně.cz Jan Kužel, ředitel odboru ochranu ovzduší ministerstva životního prostředí.
Další krok ovšem bude na krajích, které budou muset rozdělit emisní stropy mezi jednotlivé podniky, což se musí udělat ve správních řízeních, což představuje další časový posun.
Zavedení emisních stropů pro skupinu znečišťovatelů Moravskoslezský kraj vítá. "Každý nástroj je dobrý," řekl Aktuálně.cz Tomáš Kotyza, vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu. Kdy se ovšem začnou uplatňovat, to si netroufnul odhadnout.
S novým zákonem by to trvalo ještě déle
"Pokud bychom ale čekali na zcela nový zákon o ochraně ovzduší, trvalo by to ještě déle," upozornil Jan Kužel z ministerstva životního prostředí.
Připomněl, že malá novela zákona je provázaná s dobrovolnými dohodami, které by mělo ministerstvo uzavřít s největšími znečišťovateli na Ostravsku. Ministr Drobil přitom návrhy osmi smluv minulý týden parafoval a poslal vybraným firmám.
Podle sestice ekologických hnutí by bylo ideální, kdyby ministerstvo životního prostředí urychleně předložilo zcela nový zákon o ovzduší, který připravili už jeho předchůdci, ale úřednická vláda ho neprojednala. Tato předloha počítala například s tím, že by poplatky za znečišťování ovzduší už neplatily malé podniky, ale jen velké firmy.
"Vyšší poplatky by velké průmyslové podniky transparentně motivovaly k investicím do moderních šetrných technologií a chránily zdraví lidí před škodlivými emisemi," konstatovaly organizace.
Ministr Pavel Drobil uvedl, že nová zákon pošleš do legislativního procesu nejspíš na konci roku. Připomněl, že se návrh musí řádně se všemi dotčenými projednat. Obvinil předchozí vedení resortu, že se na ostatní neohlíželo a psalo si zákony jen podle své "zelené pravdy".