Brno - Až ústavní soudci se zastali evangelického kněze a někdejšího brněnského disidenta Jana Šimsi, který byl potrestán v roce 1978 za to, že napadl příslušníka komunistické Státní bezpečnosti při domovní prohlídce.
Po pádu komunistického režimu Šimsa marně usiloval o rehabilitaci, neuspěl ani u Nejvyššího soudu. Ten uvedl, že komunistická justice v Šimsově případu postupovala správně.
Dnes se ale kněze zastali ústavní soudci, kteří uznali jeho stížnost. Šimsa byl podle soudců potrestán z politických důvodů a nyní by tak měl být plně rehabilitován.
Nespravedlnost
Šimsa už dříve označil 30 let starý verdikt za nespravedlivý a účelový. Za napadení veřejného činitele byl potrestán rok poté, co podepsal Chartu 77. Nedávno řekl, že v celém procesu napočítal 11 porušení zákona. "Sama prohlídka byla nezákonná," řekl Šimsa.
Dále čtěte:
V roce 1978 se u Šimsy uskutečnila domovní prohlídka. Jednomu z důstojníků StB se dostal do ruky osobní dopis od tehdy již zesnulého filozofa Jana Patočky, který rodina považovala za vzácnou památku.
StB měla podle zákona právo si osobní dopisy pročíst, ale nikoliv je zabavit. Jeden z důstojníků se přesto rozhodl text odnést, což se stalo příčinou strkanice.
Strkanice s StB
Podle Šimsových vzpomínek se pracovníci StB snažili vykroutit dopis z ruky jeho synovi, pak napadli jeho manželku. Do jednoho z důstojníků proto strčil celým tělem a muž upadl na postel. Nic se mu nestalo.
Nejvyšší soud ale loni v létě zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou podal ve prospěch Šimsy ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Nejvyšší soud uvedl, že komunistická justice v případu postupovala správně. Městský soud v Brně a poté i krajský soud podle Nejvyššího soudu pečlivě prověřily důkazy a vyhodnotily je objektivně, a to navzdory tehdejší politické situaci.