Objev: Únor 1948 byl pro Moskvu málo krvavý

Pavel Baroch
25. 2. 2008 15:25
Po 60 letech vydal archiv dokument kritizující KSČ

Praha - Stalin mohl být v únoru 1948 spokojen. Po Polsku, Maďarsku a dalších zemích konečně i v Československu zvítězila dělnická třída nad zpátečnickou reakcí a Praha se dostala zcela pod jeho kontrolu.

I tak ovšem Moskva únorový převrat ostře kritizovala. Zdál se jí totiž málo krvavý.

Dokládá to unikátní dokument, který po šedesáti letech objevil v moskevském archivu Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny. Analýza z dubna 1948 byla určena pro Michaila Suslova z politibyra ÚV KSSS. Suslov je považován za šedou eminenci sovětské politiky, za rudého kardinála, strážce ideologické čistoty strany.

"Orientace v teorii i praxi na specifickou pokojnou cestu bez obětí a třídního boje, na mírný přechod od kapitalismu ke komunismu," uvádí se v úvodu dokumentu s názvem O některých chybách Komunistické strany Československa.

Historik Jiří Pernes
Historik Jiří Pernes | Foto: Ludvík Hradilek

Revoluce = oběti

Podle Pernese tato věta není v bezmála čtyřicetistránkové analýze jedinou zmínkou o tom, že při správné revoluci a podle teorie o zostřování třídního boje musí být mrtví.

"Neustále se tam rozebíralo, že Čechoslováci nepřinesli žádné oběti," řekl Aktuálně.cz Pernes. Dokument objevil v bývalém archivu Kominterny, která sdružovala evropské komunistické strany. Sídlo měla organizace, po válce přejmenovaná na Kominformu, právě v Moskvě.

Autoři analýzy kritizovali i vystoupení ideologa KSČ Gustava Bareše na osmém sjezdu strany, kde hovořil o tom, že za určitých okolností, když je buržoazie oslabená, je možné dosáhnout socialismu i klidnější, nekrvavou cestou.

KSČ až příliš sázela na parlamentí boj

Ačkoliv se Bareš odvolával na Stalinovy teorie, ovšem podle sovětských soudruhů to rozhodně nebyl případ událostí v únoru 1948. Bareš Stalinovy teorie špatně interpretuje, kapitalismus v Československu neustupoval dobrovolně.

Moskva Gottwalda kritizovala
Moskva Gottwalda kritizovala | Foto: Pražský hrad

Moskvě vadilo i to, že českoslovenští komunisté přeceňovali parlamentní formu boje a nedoceňovali práci v masách.

KSČ totiž spoléhala na to, že vyhraje parlamentní volby v květnu 1948. S únorovou vládní krizí, kdy demokratičtí ministři podali demisi, komunisté nepočítali. Ale dokázali situace využít tak, že nakonec uchopili abolutní moc dříve.

Další kritika moskevských komunistů se týkala kolektivizace zemědělství, k níž se KSČ v té době stavěla ještě rezervovaně. Nakonec se i v Československu začalo s radikálním zakládáním zemědělských družstev podle "osvědčeného" sovětského vzoru.

Gottwald se postavil poradcům

Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny při pátrání v moskevských archivech narazil i na dokument, v němž si dva moskevští soudruzi stěžují přímo na Klementa Gottwalda.

Dokumenty z moskevských archivů
Dokumenty z moskevských archivů | Foto: Ludvík Hradilek

Poradci Lichačev a Makarov dostali nedlouho po únoru 1948 za úkol najít v nejvyšších kruzích KSČ protistátní spiklence a agenty Západu. V dopise, který poslali do Moskvy, si ovšem stěžují, že neuspěli. A obvinili z toho Gottwalda. Tvrdil jim, že nikoho takového nenajdou, že v ústředí komunistické strany nikdo takový není.

"Bylo pro mě velkým překvapením, že Gottwald zpočátku takto vzdoroval," řekl Aktuálně.cz historik Pernes.

Gottwald ovšem nevzdoroval dlouho, tlaku Moskvy ustoupil a i v Československu se rozjelo masivní zatýkání. Ve vykonstruovaných procesech byli k trestu smrti odsouzeni rovněž nejvyšší komunističtí funkcionáři Rudolf Slánský nebo Vladimír Clementis.

Existují stále nezodpovězené otázky

Historik Pernes bude o svých objevech hovořit na třídenní mezinárodní vědecké konferenci o únoru 1948, která začíná v pondělí v Praze. Podle Pernese stále zůstávají některé otevřené otázky, na které historici neznají jednoznačné odpovědi.

Pernes: Stále nevíme vše
Pernes: Stále nevíme vše | Foto: Ludvík Hradilek

Jde například o to, jaký byl přesný podíl sovětských "spojenců" na únorových událostech a bezprostředně po nich. "Nevíme například, proč v době únorové krize přijel do Prahy bývalý sovětský velvyslanec Valerian Zorin," řekl Jiří Pernes.

Už 25. února 1948 byl zatčen Vladimír Krajina, generální tajemník Národně socialistické strany. Podle nepotvrzených údajů si pro Krajinu přišli dva muži, přičemž jeden byl Čech a druhý nejspíš Rus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy