Foto: Klokánky pro ohrožené děti nyní samy před kolapsem

Foto: Klokánky pro ohrožené děti nyní samy před kolapsem
Marie Vodičková jako komunistická prokurátorka v 80. letech vyšetřovala týrání svěřenců ve výchovném ústavu na pražském Klíčově. Rozhodla se, že výchovu ohrožených dětí vezme do vlastních rukou. Založila hned v roce 1990 Fond ohrožených dětí (FOD).
Od vzniku prvního Klokánku v roce 2000 založil FOD pod vedením Marie Vodičkové po celé republice dvacet osm zařízení pro stovky dětí.
Klokánky se staly synonymem pro zařízení pečující o ohrožené děti. Těšily se přízni sponzorů i veřejnosti.
Samy aktivně vyhledávaly ohrožené děti a zprostředkovávaly adopce. Stát se nebezpečí organizovaného obchodu s dětmi bránil a FOD opakovaně pokutoval. Zobrazit 26 fotografií
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
12. 8. 2015 16:58
Fond ohrožených dětí po dvacet let ovládal trh s péčí pro ohrožené děti. Dnes má dluhy 127 milionů korun, zaměstnanci odchází a zbylým nevyplácí mzdy. Dokáže se ještě postarat o svěřené děti?

Česko je dlouhodobě kritizováno za vysoké počty dětí v institucionální péči. Soud pro lidská práva několikrát odsoudil Českou republiku za to, že odebrala děti rodičům jen proto, že jsou chudí.

Začátkem roku 2013 začala platit novela zákona o ochraně dětí, která se pokouší některé chyby napravit. Rodiny mají dostat pomoc, aby zůstaly pohromadě. Když to není možné, má dítě zůstat u příbuzných nebo u lidí, které zná. Jsou více podporovány pěstounské rodiny, a to i na krátkodobé pobyty.  Dětský domov je až poslední řešení.

Stávající zařízení se musela přizpůsobit novým pravidlům. Fond ohrožených dětí to nedokázal. Klokánky jsou příliš podobné dětským domovům, třeba velikostí nebo spoluprací s biologickými rodiči.

Jestli mají přežít, musí se změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy