Kleslová je starostkou Prahy 10, pomohly jí i hlasy z ODS

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 11. 2014 15:13
Hnutí ANO v Praze 10 povládne s ČSSD, zelenými a stranou exstarosty Zoufalíka. Koalice se ale neobejde bez tiché podpory ODS či komunistů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nazýval členy ODS v Praze 10 "nohsledy kmotra Tomáše Hrdličky", teď jeho pravá ruka Radmila Kleslová i díky nim ovládla tamní radnici.

Do křesla starostky desátého městského obvodu Kleslovou vynesly i hlasy ODS včetně bývalého místostarosty Milana Richtera nebo exstarosty Bohumila Zoufalíka (Nezávislí pro Prahu 10), který je jako bývalý člen ODS s vlivným pražským lobbistou Hrdličkou též spojován. Zoufalík byl navíc zvolen za člena rady.

Kleslovou podpořili také zastupitelé z ČSSD, za kterou byla Kleslová v minulém volebním období místostarostkou, Strana zelených a komunisté.

"Pro blaho občanů bychom měli pracovat všichni," řekla Kleslová krátce po svém zvolení. Slíbila také občanům, že pod jejím vedením nebude městská část pokračovat v plánu na stavbu nové radnice za miliardu.

Prvním místostarostou se stal Vladimír Novák z ČSSD, druhým místostarostou Petr David z ANO. Hnutí v devítičlenné radě obsadilo celkem pět míst, sociální demokraté dvě. V radě zasedne také po jednom zástupci z Nezávislých pro Prahu 10 a Strany zelených.

Tyto čtyři strany však mají ve čtyřicetihlavém zastupitelstvu k dispozici pouze 19 hlasů. Budou se tedy muset při vládnutí opírat o tichou podporu z řad ODS nebo komunistů. Obě strany, které si vznikající vláda potřebuje předcházet, již dostaly vedení nejdůležitějších výborů – komunisté povedou kontrolní výbor, ODS výbor finanční.

Nečekaný krach dohody

Lídryně strany, která se v předvolební kampani profilovala jako bojovník s kmotry a korupcí, přitom pro podporu za "starou partou" chodit nemusela. Od voleb vyjednávala o koalici s místním sdružením Vlasta a TOP 09, se kterou by dala dohromady pohodlnou většinu 25 hlasů.

Na začátku tohoto týdne však těsně před podepsáním dohody couvla. Důvod je jednoduchý - hnutí chtělo víc postů v radě než nabízenou třetinu.

"Na klubu mi řekli, že je to nevýhodné, že mám jednat o výhodnější variantě. My jsme vítězové voleb a měli bychom jen jednu třetinu v radě. S tou nic nemůžeme prosadit," řekla Kleslová deníku Aktuálně.cz. Výhodnější variantu jí nové uspořádání skutečně nabídlo - kromě starostky získalo ANO také převahu v radě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy