reklama
 
 

Kleslová je starostkou Prahy 10, pomohly jí i hlasy z ODS

Aktualizováno 27. 11. 2014 15:13
Hnutí ANO v Praze 10 povládne s ČSSD, zelenými a stranou exstarosty Zoufalíka. Koalice se ale neobejde bez tiché podpory ODS či komunistů.

Praha - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nazýval členy ODS v Praze 10 "nohsledy kmotra Tomáše Hrdličky", teď jeho pravá ruka Radmila Kleslová i díky nim ovládla tamní radnici.

Do křesla starostky desátého městského obvodu Kleslovou vynesly i hlasy ODS včetně bývalého místostarosty Milana Richtera nebo exstarosty Bohumila Zoufalíka (Nezávislí pro Prahu 10), který je jako bývalý člen ODS s vlivným pražským lobbistou Hrdličkou též spojován. Zoufalík byl navíc zvolen za člena rady.

Kleslovou podpořili také zastupitelé z ČSSD, za kterou byla Kleslová v minulém volebním období místostarostkou, Strana zelených a komunisté.

"Pro blaho občanů bychom měli pracovat všichni," řekla Kleslová krátce po svém zvolení. Slíbila také občanům, že pod jejím vedením nebude městská část pokračovat v plánu na stavbu nové radnice za miliardu.

Prvním místostarostou se stal Vladimír Novák z ČSSD, druhým místostarostou Petr David z ANO. Hnutí v devítičlenné radě obsadilo celkem pět míst, sociální demokraté dvě. V radě zasedne také po jednom zástupci z Nezávislých pro Prahu 10 a Strany zelených.

Tyto čtyři strany však mají ve čtyřicetihlavém zastupitelstvu k dispozici pouze 19 hlasů. Budou se tedy muset při vládnutí opírat o tichou podporu z řad ODS nebo komunistů. Obě strany, které si vznikající vláda potřebuje předcházet, již dostaly vedení nejdůležitějších výborů – komunisté povedou kontrolní výbor, ODS výbor finanční.

Nečekaný krach dohody

Lídryně strany, která se v předvolební kampani profilovala jako bojovník s kmotry a korupcí, přitom pro podporu za "starou partou" chodit nemusela. Od voleb vyjednávala o koalici s místním sdružením Vlasta a TOP 09, se kterou by dala dohromady pohodlnou většinu 25 hlasů.

Na začátku tohoto týdne však těsně před podepsáním dohody couvla. Důvod je jednoduchý - hnutí chtělo víc postů v radě než nabízenou třetinu.

"Na klubu mi řekli, že je to nevýhodné, že mám jednat o výhodnější variantě. My jsme vítězové voleb a měli bychom jen jednu třetinu v radě. S tou nic nemůžeme prosadit," řekla Kleslová deníku Aktuálně.cz. Výhodnější variantu jí nové uspořádání skutečně nabídlo - kromě starostky získalo ANO také převahu v radě.

autor: Lucie Stuchlíková | 27. 11. 2014 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama