Klausová musí podle zákona skončit na Slovensku. Kvůli věku

Domácí Domácí
19. 2. 2015 13:35
Nový služební zákon pro státní úředníky stanovuje horní věkovou hranici sedmdesáti let.
Livia Klausová
Livia Klausová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nový služební zákon ukončí působení velvyslankyně Livie Klausové na Slovensku. Norma totiž pro státní úředníky stanovuje horní věkovou hranici sedmdesáti let. Manželka exprezidenta loni v listopadu oslavila 71. narozeniny. Informoval o tom server Echo24.cz.

Zákon, který začal platit od ledna, obsahuje pasáž: "Služební poměr osobě, která přede dnem jeho vzniku dovršila věk 70 let, skončí uplynutím kalendářního roku, v němž vznikl.“ A týká se i velvyslanců. Státní úředníci do služebního poměru v souladu s novým zákonem vstoupí letos 1. července, Klausová tak nejspíš ze Slovenska odjede na konci roku.

"V tuto chvíli jsou v pozici velvyslanců pouze dva, kterým je přes sedmdesát let a kterým tak zanikne služební poměr. Týká se to Slovenska a Sýrie,“ potvrdil serveru náměstek ministra zahraničí pro provozní a konzulární záležitosti Lukáš Kaucký. Ministerstvo podle něj s nuceným odchodem ambasadorů nemůže nic dělat.

"Ale snažíme se najít řešení, aby to bylo co možná nejméně bolestivé. Určitě ještě budeme jednat o tom, zda neexistuje nějaké jiné řešení,“ dodává.

Podle serveru Klausová o situaci ví a nyní čeká na výsledek právních rozborů, které by teoreticky mohly její působení u sousedů prodloužit.

 

Právě se děje

Další zprávy