Klausová předala listiny, je velvyslankyní na Slovensku

ČTK Domácí ČTK, Domácí
16. 12. 2013 12:40
Na postu českého velvyslance nahradila Jakuba Karfíka.
 Livia Klausová se zřejmě stane symbolem Zemanovské diplomacie.
 Livia Klausová se zřejmě stane symbolem Zemanovské diplomacie. | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Bývalá první dáma České republiky Livia Klausová se oficiálně stala velvyslankyní na Slovensku. Funkce se ujala poté, co dopoledne předala slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi pověřovací listiny.

Během slavnostního aktu v sídle hlavy slovenského státu mluvila rodačka z Bratislavy slovensky. Na postu českého velvyslance na Slovensku nahradila Jakuba Karfíka.

Vyslání Klausové na Slovensko prosazoval prezident Miloš Zeman. Nepohodl se kvůli tomu s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Zemanovu protikandidátovi v letošní přímé volbě hlavy státu vadilo, že prezident na post šéfky ambasády v Bratislavě prosazuje kandidátku, která není kariérní diplomatkou. Spekulovalo se, že to bylo za její podporu Zemanovi během jeho prezidentské kampaně.

Vyslání Klausové na Slovensko otevřelo cestu pádu bývalého kabinetu premiéra Petra Nečase, jehož členem byl i Schwarzenberg. Úřednická vláda v čele s Jiřím Rusnokem, kterého vybral Zeman, proti Klausové neměla námitky.

Už dříve se k působení Klausové na postu české velvyslankyně na Slovensku kladně vyjádřili slovenský premiér Robert Fico i ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Vztahy mezi oběma zeměmi, které do konce roku 1992 tvořily společný stát, čeští i slovenští politici dlouhodobě označují za nadstandardní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy