Prezident ve svátečním projevu nešetřil varovnými slovy a napodobil tak kritické projevy svého předchůdce Václav Havla.
Mimo jiné hovořil o rozpolcení české společnosti. "Projevuje se například tím, že jsme většině z výše uvedených slov začali dávat změkčující a omezující přívlastky. Že jsme se ukolébali tím, že ke změně již došlo, že taková změna platí jednou provždy a že všechno už běží samo. Že toto rozpolcení není projevem tradiční, snad typicky české nesvornosti, ale spíše výrazem zeslabení ochoty společně hájit onen unikátní, nadmíru křehký státní celek, jehož jsme součástí: Českou republiku."
A dodal: "Začíná se rozmáhat vidění naší země jako rozdělené na ty nahoře a ty dole, na ty, kteří mohou a ty, kteří nemohou, na ty, kteří vědí a ty, kteří nevědí?"
To všechno je podle Klause dokladem, že dochází k erozi základních hodnot demokracie a svobody.
Dohodněte vládu!
"O překonání neblahého vývoje se musí pokusit politická reprezentace," řekl Klaus.
Potvrdil tak svůj páteční výrok, že projev se obrátí především k parlamentním stranám. Podle prezidenta by měly spolu konečně začít vážně jednat.
"Občané si řejí, aby došlo k vytvoření alespoň elementární shody demokratických stran nalevo i napravo od pomyslného středu politického spektra o možnosti sestavit vládu, nebo o nutnosti uspořádat nové volby, " uvedl Klaus.
Neupřesnil, jestli si přeje velkou či duhovou koalici, anebo jestli se strany mají dohodnout na nějaké formě úřednické vlády.
O rozpočtu a elektřině
Vládu s důvěrou parlamentu Češi však potřebují, aby mohla řešit zásadní problémy, před kterými země stojí. Prezident vyjmenoval čtyři: "Naše veřejné finance, náš důchodový systém a naše zdravotnictví čekají na reformu. Potřebujeme rozhodnout, jak získávat elektrickou energii."
Prezident se tím přihlásil k hlasům lobby ekonomů a podnikatelů, kteří po vládě požadují, aby dostala pod kontrolu rozpočtový deficit a odvrátila tak hrozbu, že bude nutné zvyšovat daně. To se však nemůže podařit, pokud se strany neshodnou na tom, jak se má změnit penzijní a zdravotnický systém.
Klaus dal nepřímo za pravdu také obavám, že se Česko dostává do nezdravé závislosti na energetických zdrojích z Ruska.
Průmyslníci a část českých diplomatů proto požaduje posílit při výrobě elektřiny podíl domácích zdrojů, především hnědého uhlí a atomu. Varují i před tím, aby se Česko dostalo do úplné závislosti na ruské ropě a plynu.