Exprezident Klaus: Pravice v Česku neexistuje

Josef Pravec
Aktualizováno 1. 4. 2015 16:59
Příčiny pádu ODS vidí její zakladatel ve ztrátě transformačního patosu a sázce na laciný antikomunismus i barvotiskový proamerikanismus. Nevěřím vlastním očím, říká.
"Tak velká síla, jakou pravice měla hned po roce 1989, byla jakási historická aberace, výjimka."
"Tak velká síla, jakou pravice měla hned po roce 1989, byla jakási historická aberace, výjimka." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pravice v Česku podle Václava Klause, zakladatele ODS, už vlastně neexistuje.

“Říkám to nerad, ale je to pravda. Tak velká síla, jakou pravice měla hned po roce 1989, byla jakási historická aberace, výjimka. Komunismus natolik zdiskreditoval levici, že jsme mohli načas získat vliv, který de facto tradici naší země neodpovídal,” řekl exprezident v rozhovoru pro týdeník Ekonom s tím, že se nyní společnost vrátila do “špatného normálu”.

Vedle toho ale připomněl i subjektivní vývoj, který pravicové strany oslabil. “ODS se vnitřně proměňovala. Ztrácela patos transformačního období, začali v ní dominovat lidé, kterým daleko více než o proměnu země šlo o jejich vlastní byznys,” zavzpomínal Klaus na odchod z čela strany, která na počátku devadesátých let minulého století prosadila rychlý přechod k trhu.

Dodal, že tyto tendence posílily s příchodem Mirka Topolánka do vedení a že se pak zbytečně vsadilo na pozdní a laciný souboj s komunismem.

“To, co teď předvádí Miroslava Němcová, to nevěřím vlastním očím. Žádné takové výroky za těch deset let, co jsem ji v ODS znal, nepronášela a nejednou se stala radikální komunistobijkou. A to, jak v ODS začali mít stále větší sílu lidé jako Saša Vondra a s ním spojená mladá generace, kteří vsadili na triviální a barvotiskový proamerikanismus, to je další úder, který ODS dostala,” konstatoval Klaus.

Naznačil také, že se ještě nezdává. I když tvrdí, že opětovnou kandidaturu na prezidenta nezvažuje, na druhou stranu takovou možnost ani nevyloučil.

“Upřímně říkám, že to není projekt, který řeším, který mám, kterým se zabývám. Přísahám. To není úskok od otázky. Vždy samozřejmě platí ta hloupá věta, že politik nemá nikdy říkat nikdy, ale opravdu to není moje…," nedořekl Klaus v odpovědi na přímou otázku Ekonomu, zda bude znovu usilovat o prezidentskou funkci. A připomněl, že se stále setkává s lidmi, kteří ho k návratu na Pražský hrad vyzývají.

V každém případě za svůj hlavní úkol považuje otevírat debatu o budoucnosti Evropy. Starý kontinent podle něj potřebuje hlubokou systémovou změnu, podobnou, jako po pádu komunismu prodělalo někdejší Československo, tedy návrat k trhu a osvobození od bruselské byrokracie.

K prosazování těchto názorů by třiasedmdesátiletý Klaus měl jako prezident rozhodně větší příležitost než jako šéf Institutu Václava Klause. Zřejmě před ním ožívá vzor jiného prezidenta zachraňujícího, i když ve zcela jiné situaci a v jiné zemi, domácí pravici: francouzského Charlese de Gaulla.

Celý rozhovor s Václavem Klausem si můžete přečíst zítra v novém čísle týdeníku Ekonom.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy