Klaus se Škromachem uctili Mao Ce-tunga. Pojí je PPF

Martina Machová Martina Machová, Tereza Šídlová
28. 9. 2012 7:15
Ve čtvrtek byla recepce na ambasádě ČLR. Nečas přijal velvyslance Číny minulý týden
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Jan Langer

Praha - Čeští politici prošli zkouškou z pragmatismu. Na čínské ambasádě se ve čtvrtek večer slavilo převzetí moci komunisty v nejlidnatější zemi světa a nechyběl u toho prezident Václav Klaus.

"Česká republika by měla posílit vztahy s Čínou a nevnášet do nich zbytečné překážky," prohlásil ve svém projevu na velvyslanectví. 

"My, tedy rozhodně ti, kteří tady dnes jsou, sledujeme s velkým zájmem vývoj ve vaší zemi a snažíme se vytvořit pozitivní a přátelské vztahy mezi našimi zeměmi," uvedl Klaus.

Většina českých politiků se prý z komunistické slavnosti omluvila, i když pozvánky podle svých vyjádření dostali.

Výjimkou byl místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach. Ten má ale také s Klausem společné kontakty se skupinou PPF, která chce v Číně prorazit se spotřebitelskými úvěry své splátkové společnosti Home Credit.

Zájem tužit vztahy s Pekingem má i nová strana LIDEM, na recepci přišla vicepremiérka Karolína Peake i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Podívejte se, kdo všechno na čínské ambasádě slavil  

Kolem Číny je na českém diplomatickém hřišti v poslední době velmi živo. Recepce přichází jen krátce poté, co premiér Petr Nečas překvapil rázným projevem, v němž odsoudil „dalajlámismus", který má škodit českému exportu na atraktivním asijském trhu.

Premiér se recepce podle svého mluvčího Michala Schustera nezúčastní z pracovních důvodů, ale ve sbližování s Čínou pokračuje po svém. Jak zjistil deník Insider, Nečas se minulý týden sešel v tichosti přímo na Úřadu vlády s čínským velvyslancem v Praze, Yu Quingtaiem.

Špičky ČSSD se omluvily

V šest večer se v pražském Bubenči sešli ti, kteří - slovy premiéra - „nepodléhají módním politickým projevům", které mají negativní vliv na český export, jako je třeba „dalajlámismus".

Čínská ambasáda v Praze však podle ankety Aktuálně.cz obdržela na večírek hodně omluvenek, a to i od špiček ČSSD, která k Číně měla vždy pragmatičtější vztah než česká pravice.

„Nemohu se zúčastnit, protože jsem na mítincích s občany v Jižních Čechách," řekl Aktuálně.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. S odkazem na pracovní povinnosti v Senátu se z akce podle svých vyjádření pro Aktuálně.cz omluvili i  předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) a místopředseda sněmovny i strany Lubomír Zaorálek. Nakonec reprezentoval šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) sice nejdřív po své asistentce vzkázala, že o čtvrtečním večeru dává přednost Dánům, kteří ve čtvrtek otevřeli výstavu věnovanou královně Dagmar v pražském Klementinu, nakonec ji ale limuzína krátce po šesté přivezla na čínské velvyslanectví.

Chyběl ale hlavní "lobbista" za český export, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, ten je podle své mluvčí Veroniky Forejtové na podnikatelské misi v Rusku. Recepce byla i bez ministra financí Miroslava Kalouska. Z TOP 09 dorazil poslanec Stanislav Polčák. 

Schwarzenberg posílá náměstka

Nejbohatší Čech Petr Kellner chce prorazit v Číně.
Nejbohatší Čech Petr Kellner chce prorazit v Číně. | Foto: ČTK

Na recepci se - prý kvůli předvolebním akcím - neobjevil ani bývalý šéf sociální demokracie a dnešní předseda NS-Lev 21 Jiří Paroubek, který v roce 2005 v roli premiéra v Praze hostil čínského premiéra Wen Ťia-paa a pravidelně kritizoval pravicové vlády za chladný přístup k Číně.

Číňané se naopak mohli těšit na šéfa českých komunistů Vojtěcha Filipa a Davida Vodrážku (ODS), předsedu zahraničního výboru sněmovny, jehož členové dlouhodobě chtějí do Číny vyjet.

Zástupce na čínské ambasádě bude mít i české ministerstvo zahraničí, jehož šéf Karel Schwarzenberg (TOP 09) nejhlasitěji protestoval proti premiérovým slovům o „dalajlámismu". Černínský palác zastoupí náměstek Vladimír Galuška.

Číňané začátkem října slaví vznik Čínské lidové republiky, de facto tedy převzetí moci komunisty. V roce 1949 čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung 1. října vyhlásil ČLR na pekingském náměstí Tchien-an-men.

„Jde o svátek převzetí moci komunisty. Ale nelze to přirovnat k československému únoru 1948. V Číně nešlo o puč, ale o vítězství komunistů, kteří měli podporu lidí. Ty masivní kampaně proti politickým odpůrcům začaly až v 50. letech," řekl Aktuálně.cz sinolog historik Ondřej Klimeš.

S Krtečkem do Číny

Číná láká investory.
Číná láká investory. | Foto: China Tours

Jak už bylo řečeno výše, nejvyššími představiteli českého státu byli na recepci prezident Klaus a místopředseda horní komory Škromach. Samozřejmě vedle předsedkyně Poslanecké sněmovny Němcové, která však zprvu svou účast veřejně nepotvrdila. 

Klaus byl naposledy podle svého kalendáře zveřejněného na webových stránkách Hradu na čínské recepci v roce 2009. Pravidelně naopak dochází na oslavy na ruské ambasádě. Čestným hostem bývá Klaus i na oslavách Dne nezávislosti na velvyslanectví USA.

Jak Klaus, tak Škromach mají vazby na PPF. Nejbohatší Čech a šéf této finanční skupiny Petr Kellner zaplatí prostory pro Institut Václava Klause, kde bude hlava státu působit, až odejde z Hradu.

Škromach zase do Číny doprovázel českou animovanou legendu Krtečka, jehož vysílací práva Číňanům věnovala právě PPF. S ním tam tehdy odcestovala i první dáma Livia Klausová.

Vstřícnou tvář Pekingu ukazuje i premiér Nečas. Jen týden po přelomovém proslovu o dalajlámismu se ve Strakově akademii sešel s čínským velvyslancem v Praze. Insider popsal, že schůzka trvala asi půl hodiny a obešla se například bez darů. Témata, která na ní padala, však Nečasův mluvčí Michal Schuster neupřesnil.

„Pan premiér se s velvyslanci schází běžně, stejně jako jiní členové vlády. Jednání jsou dlouhodobě plánovaná. Z podobných interních pracovních schůzek informace o obsahu médiím neposkytujeme," sdělil jen.

Návštěva Nečase v Číně prý zatím není v plánu. Naopak podle týdeníku Reflex se do Číny ještě letos chystá prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy