Praha - Text novely o odpadech, kterou přijal Parlament ČR, obsahuje kvůli chybě ve sněmovně i odmítnutou spornou úlevu pro provozovatele solárních elektráren.
Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) poslancům řekla, že si vyžádala expertní posudky na to, jak by se situace dala zachránit.
Řešením by podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) mělo být to, že prezident Miloš Zeman normu vetuje.
Sněmovna toto odmítnutí potvrdí a poté přijme normu ve správném znění.
Do textu přijaté novely se v rozporu s vůlí poslanců dostala kritizovaná úprava poslance ODS Františka Sivery (ODS), která o šest měsíců prodlužuje lhůtu, v níž musí provozovatelé solárních elektráren uzavřít smlouvu o financování likvidace elektroodpadu ze solárních panelů.
"Ten návrh Poslanecká sněmovna nepřijala. Do Senátu ovšem chybou sněmovní legislativy odešlo znění, ve kterém bylo napsáno, že tento pozměňovací návrh byl přijat," uvedla Němcová.
Podle ní na tom svůj díl viny má ministerstvo životního prostředí, které text novely před odesláním do Senátu kontrolovalo.
Němcová poznamenala, že Senát pochybení neodhalil, novelu schválil beze změn a poslal k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se proti tomu ohradil. "My jsme na to upozornili, ale nemůžeme postupovat ze zákona jinak, než tak, že musíme projednávat tisk, který je podepsaný předsedkyní Poslanecké sněmovny."
Horní komora na problém dolní komoru podle něj upozornila. Němcová podle něj při jejich ranním rozhovoru uznala, že chybu způsobila pouze sněmovna.
Podobně ministerstvo životního prostředí se proti tvrzení Němcové ohradilo. "Ministerstvo nemá vliv na podobu schválené novely, kterou sněmovna postoupila Senátu.
To je věcí legislativy sněmovny," řekl mluvčí ministerstva pro životní prostředí Matyáš Vitík.
Předsedkyně sněmovny také sdělila poslancům své přesvědčení o tom, že nemůže vstoupit v platnost zákon ve znění, které sněmovna nepřijala, přestože byl následně projednán Senátem.
Šéfka dolní komory to uvedla poté, co sněmovnu o přijetí nějakého postupu požádal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Stanoviska ústavních expertů, jak ve věci dále postupovat, by měla být podle Němcové k dispozici ve středu.
Sněmovní organizační výbor by pak měl určit další postup.