Khamoro 2007 jsou i výstavy, přednášky či filmy

Khamoro
29. 5. 2007 16:55
Dozvíte se zajímavé informace o životě Romů

Ačkoli je Kahamoro především festival romské hudby, neopomíjí ani jiné stránky života Romů. Dokazuje to bohatá nabídka takzvaného doprovodného programu: filmy, výstavy, přednášky i semináře. Jejich tématem jsou napříjklad romské ženy nebo vtah médií k romské komunitě.

 

ROMOVÉ A MÉDIA

Romská média začínají psát svoji historii a vážněji ovlivňovat pohled na zpracovávání informací o nich samotných ve větší míře až v devadesátých letech minulého století. Změny režimů zemí bývalého sovětského bloku, kde žije podstatná část evropských Romů, vedly také k emancipaci romského národa a k pokusům oživit romštinu, zprostředkovat ji v mluvené i písemné formě dalším zájemcům, především však přinést pohled samotných Romů na události spjaté s jejich existencí, historií, postavením ve společnostech, v nichž žijí.

Snaha objektivizovat pohled Romů objevující se v majoritních médiích spojuje romské novináře pracující v romských médiích i ty, kteří své uplatnění našli v médiích tzv. majoritních. Evokuje samozřejmě mnoho otázek, například ty, má-li se novinář Rom vůbec prioritně tzv. romským tématem zabývat, zda takto lze jednotlivá témata vůbec charakterizovat, jaká tedy je a bude role romských médií a zda se jim podaří finančně přežít?

Mezinárodního dvoudenního semináře "Romové a média", který proběhne v termínu 1.-2.6. 2007, se zúčastní novináři z nejvýznamnějších romských médií z celé Evropy, pozváni jsou i uznávaní žurnalisté, kteří uspěli v médiích většinových.

Dvoudenní seminář bude probíhat v česko-anglicko-romské jazykové verzi a bude rozdělen do následujících bloků:

  • Role romských médií ve společnosti
  • Existence romských televizí
  • Internetová romská rádia a servery
  • Spolupráce s majoritními médii, včetně světových agentur a televizních stanic
  • Financování romských médií v současnosti a budoucnosti

DEKÁDA Z POHLEDU ROMSKÝCH ŽEN

Mezinárodní seminář "Dekáda z pohledu romských žen" se uskuteční ve dnech 1.-2.6.2007 a zúčastní se ho zástupkyně romských ženských organizací ze zemí zapojených do Dekády romské inkluze. Cílem semináře je poskytnout romským ženám, aktivním v oblasti neziskového sektoru, společný prostor pro prezentaci jejich činnosti, výměnu zkušeností a best practise.

Diskutována budou mimo jiné témata: Postavení romských žen v jednotlivých zemích; Implementace cílů Dekády v jednotlivých zemích; Prezentace úspěšných projektů a možnosti další spolupráce. Co je Dekáda? Dekáda romské inkluze je mezinárodní iniciativa osmi států (Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Černá Hora), která probíhá od roku 2005 do roku 2015. Iniciativa vznikla na podnět Světové banky a Open Society Institute, nevládní instituce založené filantropem Georgem Sorosem. Jde o politický závazek zúčastněných států, jež dává jedinečnou možnost řešit chudobu, sociální vyloučení a diskriminaci romských komunit v regionálním měřítku. Při naplňování programu je podstatné plné využití a zapojení Romů samotných. Kromě základních cílů v oblasti vzdělání, zaměstnání, bydlení a zdravotní péče iniciativa řeší průřezová témata diskriminace, genderové rovnosti a chudoby.

Akční plány v jednotlivých státech nenahrazují existující národní strategie pro integraci romských komunit, spíše je vhodným způsobem doplňují a posilují. Kromě jednotlivých států, Světové banky a OSI jsou do iniciativy zapojeny také významné mezinárodní instituce, mezi nimi Evropská komise, Rozvojový program OSN (UNDP), Rada Evropy, Rozvojová banka Rady Evropy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE/ODIHR), mezinárodní Romské organizace jako European Roma Information Office (ERIO) a další. Co nám Dekáda přinese? Účastí v Dekádě česká vláda vyjádřila jasnou politickou deklaraci řešit problematiku postavení romských komunit nejen na národní úrovni, ale i v širším mezinárodním měřítku.

Společně s jinými zúčastněnými státy máme v rámci Dekády možnost vytvořit platformu pro lepší využití finanční pomoci z EU vůči romským komunitám. Máme možnost porovnat situaci romských komunit v regionálním měřítku, a zároveň využít zahraničních zkušeností a osvědčených postupů při řešení integrace romského etnika. Pro Romy je zásadní změnou fakt, že v rámci českého akčního plánu nejsou určeny pouze cíle, kterých chce vláda dosáhnout, ale také jsou jasně stanoveny způsoby, jak chce vláda naplňování těchto cílů měřit.

DNY NĚMECKÝCH ROMŮ A SINTI

Již tradičně je každý rok část festivalu věnována kultuře a historii Romů z jednoho státu. V roce 2007 jsme se rozhodli uspořádat Dny německých Romů a Sinti. Realizaci této části festivalu nám pomohl zajistit Goethe-Institut v Praze. Program je rozložen do prvních tří dnů festivalu. Dny německých Romů a Sinti zahajuje v pondělí koncert jazzového kvarteta Titi Winterstein, který ve své tvorbě spojuje prvky jazzu, swingu a tradiční romské hudby.

Druhý den je na programu vernisáž výstavy Katarzyny Pollok, světoznámé německé malířky, která ve své tvorbě reflektuje romskou historii a kulturu. V podvečer proběhne v Goethe-Institutu promítání filmu "We´ll meet again in heaven", po kterém bude následovat odborná přednáška Rajka Djuriće.

VÝSTAVA KATARZYNY POLLOK

Galerie La femme Katarzyna Pollok se narodila na Ukrajině a vyrostla v Polsku. Před zahájením své umělecké dráhy pracovala v Německu jako novinářka a tanečnice. Tato romská výtvarnice působí od roku 1983 umělecky v Berlíně a snaží se svou tvorbou překračovat zažité hranice umění.

Její styl se neomezuje na ustálené hranice jednotlivých stylů, ale zasahuje do více žánrů. Stále patrný zde však zůstává prvek romský. Sama ve své tvorbě vidí osobní zápas za romskou identitu. Ve svých dílech reflektuje genocidu Romů a indické kořeny romské kultury. Realizovala mnoho výstav po celém světě (Indie, Austrálie a většina evropských zemí).

FILM "SEJDEME SE V RÁJI"

Film "Sejdeme se v ráji" natočilo Dokumentační a kulturní centrum německých Sinti a Romů ve spolupráci s SWF TV. V noci ze druhého na třetího srpna 1944 byl v Osvětimi vyhlazen tzv. cikánský koncentrační tábor. Více než 2 800 Romů a Sinti, zejména starých lidí, žen a dětí, bylo posláno do plynových komor. Mezi nimi bylo také 35 dětí z Dětského domova Svatého Jozefa z Mulfingenu v jižním Německu. O tři měsíce dříve předal dozorce na příkaz hlavního říšského bezpečnostního úřadu děti ve věku 6 až 16 let jednotkám SS. Pouze 4 ze 39 dětí deportovaných do Osvětimi přežilo.

PŘEDNÁŠKA RAJKA DJURIĆE "NĚMEČTÍ ROMOVÉ A SINTI: VČERA, DNES A ZÍTRA"

Rajko Djurić se narodil v roce 1947 v Srbsku a vystudoval filozofii na Filozofické fakultě v Bělehradě. V letech 1971-1991 působil jako novinář kulturní rubriky deníku Politika. Do roku 2003 žil v exilu v Berlíně, poté se vrátil zpět do Bělehradu, kde pracuje v tiskové agentuře Tanjug. V minulosti dlouhou dobu působil jako prezident Romani Union a nyní je předsedou romského PEN centra a Fondu Holocaust Romů Srbska a Černé Hory.

V roce 2002 mu švédské PEN centrum jako prvnímu romskému spisovateli a básníkovi udělilo cenu "Tucholsky Award", kterou každý rok získá spisovatel nebo básník, který byl během svého života pronásledován, ohrožován nebo musel uprchnout ze své země. Rajko Djurić je autorem 34 knih poezie, romské historie a kultury, které byly vydány v romštině, srbštině, italštině, francouzštině, španělštině, němčině, maďarštině, švédštině a japonštině. Jeho hlavním cílem je ukázat, že prestože Romové nemají vlastní stát a žijí po celém světě, uchovávají si svou kulturní identitu. Za své celoživotní úsilí byl univerzitou v Cambridgi navržen na Nobelovu cenu za literaturu.

VÝSTAVA "ZAPOMENUTÁ A SOUČASNÁ ROMSKÁ ŘEMESLA"

Letohrádek Kinských - Musaion Autorem výstavy "Zapomenutá a současná romská řemesla" je Jan Rác, který všechny předměty shromáždil. Předměty vyhledával a získával především z oblasti, kde žije nebo odkud pochází jeho rod. Výstava ukazuje historický vývoj romských řemesel a neopomíjí ani řemesla zapomenutá. Představuje výrobky nejstarších romských řemesel (kotlářství, kovářství a korytářství) i těch novějších (drátenictví, zvonařství, výroba měchů, tkaní šňůrek a koberců, výroba kartáčů a štětek a výroba korálů).

Výstava "Zapomenutá a současná romská řemesla" ukazuje např. zaniklou výrobu válků a nepálených cihel, z nichž se stavěla prostá obydlí, a výrobu proutěného nábytku, který v nedávných dobách vyráběli slovenští Romové pro italské zákazníky. Návštěvníci se tak mohou seznámit s předměty, které vyrobili Romové tradičními postupy. Velmi zajímavé je také sledovat, kdo jaký předmět vyrobil: prostřednictvím krásných dřevěných soch se tak setkáváme s tvorbou dělníka z kamenolomu, zajímavé košíky zase ve svém volném čase zhotovil romský vysokoškolák Jiří Daniel z brněnské Masarykovy univerzity.

Hlavním poselstvím této výstavy je snaha odbourat mýtus, že Romové se dříve živili převážně příživnickými způsoby. Ze soupisu, který byl proveden v roce 1893 v Uhrách, jasně vyplývá, že převážnou část Romů tvořili právě řemeslníci a také hudebníci. Jan Rác se narodil 9.6. 1957. Od roku 1977 se zabývá romskou otázkou a za tu dobu publikoval 70 článků v novinách a knížkách. Přednášel na většině českých univerzit. Jan Rác byl členem Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity a předsedou Výboru pro spolupráci se samosprávami. V roce 1998 založil Sdružení dětí a mládeže Romů v ČR, jehož hlavním cílem je zvyšování úrovně vzdělanosti, kulturnosti a zaměření na prevenci negativních jevů. Jan Rác také spolupracoval na dokumentech vysílaných ČT.

WORKSHOPY TANCE FLAMENCO

Lektory workshopů tance flamenco jsou členové známé španělské skupiny Puerto Flamenco Franscesca Grima ("La Chica") a Andrej Vujičić. Skupinu Puerto Flamenco mohou posluchači znát z minulého ročníku festivalu KHAMORO 2006, kde se jejich vystoupení setkalo s velikým ohlasem.

Workshopy budou realizovány ve spolupráci s Velvyslanectvím Španělského království. Francesca Grima "La Chica" studovala u předních tanečníků a choreografů (Manolo Marin, Matilde Coral, Carmelilla Montoya). Francesca pochází ze Sevilly, které je jedním z center tance flamenco. Jako sólistka a hlavní tanečnice vystupovala v mnoha představeních ve Španělsku a na Maltě. Posledních 6 let působila jako hlavní tanečnice v souboru Etnikafe- "Fusion de Flamenco y Jazz", který vystupoval na prestižních festival v Irsku, Itálii, Belgii, Francii, Německu, Lucembursku Andrej Vujičić vystupuje především jako perkusionista. Jeho mezinárodní kariéra začala v australské Sydney, kde vystupoval v Royal Opera House. V Seville spolupracoval se známými umělci (Lole Montoya, Manuel Molina, Familia Montoya ad.).

Zúčastnil se významných festivalů na čtyřech kontinentech. Andrej je uměleckým ředitelem, skladatelem a hráčem souboru Etnikafe. Worskhopy proběhnou na dvou úrovních ve studiu Zambra, U Zvonařky 9, Praha 2: začátečníci 28.5. a 30.5. od 20.00 do 22.00 mírně pokročilí 28.5. a 30.5. od 12.30 do 14.00 Přihlásit se můžete na www.flamencheco.cz v sekci Kurzy, zápis on-line. Workshopy tance flamenco proběhnou ve spolupráci s Janou Drdáckou Studio Zambra a s podporou Velvyslanectví Španělska v Praze.

DEFILÉ

Oblíbenou součástí festivalu Khamoro je defilé účinkujících v ulicích historického centra Prahy, účastní se ho všechny kapely, které vystoupí na koncertech tradiční hudby. K slyšení je směsice hudebních stylů, k vidění různé styly romského tance ovlivněné kulturou jednotlivých států. Během několika zastávek se postupně představí všechny kapel. Defilé je nejlepší ukázkou toho, co čeká diváky na večerních koncertech. Průvod vedený kočárem taženým koňmi startuje v pravé poledne.

 

Právě se děje

Další zprávy