Když zavře obchod nebo se blíží čerti, pípne SMS. Obce si oblíbily mobily, nahrazují místní rozhlas

Iveta Čížová
12. 3. 2017 9:45
Podílet se na samosprávě měst i vesnic může nyní každý majitel chytrého telefonu. Stovky obcí téměř dva roky využívají služeb takzvaného Mobilního rozhlasu, s pomocí kterého informují občany o aktuálním dění, řeší krizové situace nebo ho využívají k anketám. Jeho zakladatelé nyní spojili síly s vývojářem platformy ZmapujTo.cz. Uživatelé mobilní aplikace díky tomu obci snadno zašlou fotky rozbité lavičky, černé skládky či zaběhnutého zvířete. Radnici tím vybídnou, aby problém řešila.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobratice - V Dobraticích v podhůří Beskyd hledali způsob, jak obyvatelům rychle dát vědět, když se děje něco mimořádného. Cesta podle místostarostky Ivy Spratkové nevedla přes sociální sítě, které využívá jen malá část obyvatel Dobratic. Nakonec se rozhodli využívat mobily a systém zvaný Mobilní rozhlas, pomocí něhož stovky měst a obcí posílají svým občanům SMS a e-maily už od roku 2015.

"Mobilní telefon má každý a nyní už službu využívá 60 až 70 % obyvatel," říká místostarostka obce s 1220 obyvateli. "Převážně rozesíláme SMS, které se týkají plánovaných akcí, nápomocné jsou ale i během řešení akutnějších situací. Měli jsme například problém se zásobováním, když náhle zavřel obchod v obci. Mohli jsme lidem aspoň poslat zprávu," vzpomíná Spratková.

V Dobraticích zatím platformu využívají jen k rozesílání SMS a hlasových zpráv. Podle místostarostky Spratkové se ale i tak služba rozhodně vyplatí. Zprávy totiž chtěli rozesílat už dříve a snažili se vyjednat výhodnější podmínky u mobilního operátora, tam jim ale nevyhověli. "Ten systém je navíc přehledný, vidíme, kolik procent zpráv bylo přečteno, a máme statistiky," dodává. Využili také možnost rozeslání ankety. Podle Spratkové dostali odpověď od poloviny obyvatel.

Radnice za tuto aplikaci platí, výše měsíčního poplatku ale závisí na tom, jaké služby využívají. Třeba ve Znojmě jdou podle mluvčí města Zuzany Pastrňákové na Mobilní rozhlas z rozpočtu přibližně dva tisíce korun měsíčně. "Posíláme ale převážně e-maily, které nic nestojí," dodává.

Když se zpozdí čerti

Vedení města Znojma využívá komunikační bránu od loňského podzimu a od letošního února zavedli také aplikaci, pomocí které sdílí s uživateli vše, co se na území děje. Podle tiskové mluvčí jsou zatím spokojeni a službu využívají převážně k zasílání e-mailů. Ale už využili i možnost rychle poslat SMS na mobily.

"Měli jsme tady takovou situaci v prosinci, kdy jsme čekali průvod čertů z Rakouska. Ti měli dvě hodiny zpoždění, a tak jsme mohli rozeslat SMS. Registrovaní nejsou všichni, lidé už si to ale mezi sebou řeknou a nikdo tam zbytečně na průvod nečekal," uvedla mluvčí Znojma.

Právě Mobilní rozhlas se před několika dny navíc propojil s platformou ZmapujTo.cz. Díky tomu mohou i obyvatelé posílat správě města podměty pomocí takzvaných fotohlášek. Vyfotí například černou skládku, odstavený vrak nebo nefungující osvětlení, uvedou lokalitu a obec tím vyzvou k tomu, aby se o problém postarala.

"Lidé chtějí být informovaní a politici by měli jednat v jejich zájmu, aplikace je proto užitečná pro všechny," říká k projektu Mobilní rozhlas jeho zakladatel Ondřej Švrček.

Fotili skládky, nikdo neodpovídal

Ve Znojmě propojení aplikací vítají. Podle Pastrňákové jim upozornění chodila již dříve, ale oni vůbec netušili, o co jde a jak na to reagovat. Teď mají oznámení v jednom systému a mohou uživatelům bez problémů odpovídat. 

První verze ZmapujTo.cz vznikla v květnu 2012 jako ekologický projekt s cílem bojovat proti nelegálním skládkám odpadu, postupně se rozšířila i na jiná hlášení. "Fenoménem posledních let jsou stará nepojízdná auta nebo kola," uvedl zakladatel webu Miroslav Kubásek. Do tohoto projektu je zatím zapojeno asi 1400 obcí, přičemž některé mají vytvořený vlastní účet, kde se jim shromažďují fotohlášky.

Lidé od spuštění projektu Zmapujto.cz poslali 14 000 hlášení, z nichž 52 % se týkalo právě černých skládek. Propojená aplikace už podle Švrčka pomohla najít zaběhnuté psy nebo dokonce ztracené dítě a pomáhá i seniorům. "Aktuálně je registrovaných 40 000 lidí, do tří let bychom ale rádi měli až jeden milion uživatelů," dodává Švrček. Chystají pro ně další rozšiřování, lidé například budou moci navrhnout i řešení problému.

 

Právě se děje

Další zprávy