Oráčov - Zavírání lidí do vězení není právě hospodárný způsob trestání. Za každý den jednoho vězně zaplatíme 1000 korun. Nyní je ve výkonu trestu necelých 15 tisíc odsouzených. Ročně jejich výchova, ostraha, strava a ubytování přijde na čtyři a půl miliardy korun.
Trest spočívá v odnětí svobody, nikoli v otrocké práci. Přesto vězni nejen musí, ale i chtějí pracovat. Dostanou se do jiného prostředí, mají větší šanci na podmínečné propuštění, mohou částečně splácet dluhy a přispívat na své ubytování. Navíc si přilepší ke kapesnému.
Jejich dozorci i vychovatelé si možnost práce pro své svěřence pochvalují. "Kdo si hraje, nezlobí. Když vězni pracují, mají méně času vymýšlet blbosti," říká vedoucí výkonu trestu ve věznici Oráčov Tomáš Pták.
Oráčov je věznice s ostrahou. Pustit odsouzené pracovat mimo střežený prostor by jejich práci násobně zdražilo kvůli nákladům na hlídání.
Věznice proto vybudovala za ostnatými dráty pracoviště, které si pronajímá soukromý podnikatel. Díky němu v Oráčově pracují dvě třetiny práceschopných vězňů.
Dostávají minimální mzdu, ve sníženém úvazku si vydělají necelé 4000 korun čistého. Z toho jim 80 procent strhnou na umoření dluhů a nákladů uvěznění (maximálně 1500 korun za měsíc).
Když po sobě na pracovišti nestřílejí gumičkami a plní normu, dostanou i pár stovek kapesného navíc.