Praha – Komu se nelíbí, že město neuklízí zasněžený a zledovatělý chodník, po němž například chodí jeho děti do školy, ten si v případě úrazu může vyplnit žádost o odškodné. Tak alespoň reagovala Praha 8 na konkrétní stížnost Zdeňka Řeháka z Bohnic.
Roman Březina z odboru životního prostředí městské části dodal, že chodníky, na které se Řehák dotazoval, Praha 8 vůbec neudržuje, a odkázal ho na technické služby.
Ani tam ale Řehák nepochodil. "Vámi dotazované chodníky jsou zařazeny v Nařízení číslo 18/2010 Sb. hlavního města Prahy, o vymezení úseků místních komunikací a chodníků, na kterých se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí," odpověděla mu mluvčí technických služeb Barbora Lišková. Na stejný dotaz redakce dodala, že toto nařízení platí již řadu let. Kromě toho zdůraznila, že technické služby jsou pouze správcem.
950 tisíc za zraněnou nohu
Magistrát přitom před několika dny – po více než deseti letech soudních tahanic – přistoupil na to, že zaplatí 950 tisíc korun muži z Barrandova, který si v lednu 2006 na tamním zledovatělém chodníku vážně poranil nohu. Praha od počátku odmítala odškodné vyplatit, zraněného Pražana se ale zastal Ústavní soud. Nepřijal argument magistrátu, že jeho technické služby údržbu daného chodníku neprováděly dlouhodobě a muž, který bydlel nedaleko, s tím tedy měl počítat.
Praze, ale i další městům by se tak v budoucnu neudržované chodníky nemusely vyplatit. Chodníků, které pražská Technická správa komunikací (TSK) v zimě vůbec neudržuje, je v hlavním městě celá řada. Konkrétní místa lze najít v mapě na webových stránkách TSK.
"A řídí se Plánem zimní údržby komunikací, který schválila rada města dne 1. 11. 2016," uvedla.
Mluvčí magistrátu Vít Hofman však upozorňuje, že rada plán údržby schvaluje na základě toho, co stanoví technické služby. "Technická správa komunikací ve spolupráci například s městskými částmi, které mají své požadavky, stanoví komunikace, které se kvůli menšímu dopravnímu významu neudržují. V prvé řadě je vždy třeba uklidit hlavní komunikace a pak postupovat ke komunikacím vedlejším a méně významným,“ uvedl Hofman, čímž se kruh uzavřel.
Soudy to hodnotily různě
Takové vysvětlení se Zdeňku Řehákovi nelíbí. "Ohání se vyhláškou, která stanoví, kde se uklízí a kde ne. U zbytku říkají: na to máme pojistku. Přitom třeba ulice Na Bendovce je hodně frekventovaná,“ stěžuje si Řehák s tím, že po neudržované trase chodí místní na autobus a děti do dvou škol, které oblast obklopují.
Soudy v minulosti nahlížely na úrazy na obecních chodnících různými způsoby. Nejvyšší soud před šesti lety vydal sjednocující stanovisko, podle něhož se lidé mají přizpůsobit počasí a stavu chodníků. Ústavní soud to ale odmítl s tím, že takto by města mohla přestat uklízet všechny chodníky a zraněným lidem pak říct, že s tím měli počítat. Na druhou stranu ale ústavní soudci dodali, že města nemohou nést odpovědnost za všechny úrazy a že nižší instance musí při řešení jednotlivých případů posuzovat konkrétní okolnosti.
O tom, že magistrát se zraněným mužem z Barrandova uzavře smír, rozhodla rada města na prosincovém zasedání. "Během soudního řízení se již několikrát změnil verdikt soudu a změnila se za tu dobu i legislativa, kterou sám soud špatně interpretoval. Nepřišlo nám tedy účelné a hospodárné soudní řízení dále prodlužovat,“ vysvětlil mluvčí Hofman. Na otázku, zda magistrát hodlá na základě sporu údržbu chodníků rozšířit, však neodpověděl.