Praha - Severočeská hnědouhelná elektrárna Prunéřov za poslední tři roky vypustila do ovzduší nejvíce oxidu uhličitého vloni, a to 8,93 milionů tun. V roce 2004 přitom Prunéřov, největší producent skleníkových plynů v zemi, vypustil 8,61 milionů tun oxidu uhličitého, vloni dokonce jen 8,12 milionů tun.
Naopak Třinecké železárny za poslední tři roky výrazně omezily své emise drobného prachu. Zatímco v roce 2004 vypustily 1 500 tun drobných prachových částic, o rok později to bylo 1 060 tun a vloni už jen 738 tun.
Tyto údaje uvádí aktualizovaná databáze znečišťovatelů životního prostředí, kterou zveřejnilo ministerstvo životního prostředí a jeho informační agentura CENIA.
Třinecké železárny se výrazně polepšily i v exhalacích dioxinů. Před třemi roky jich vypustily ještě 0,24 kilogramů, předloni ještě 0,22 kilogramů, ovšem vloni už jen 0,04 kilogramů. I tak Třinecké železárny zůstaly největším znečišťovatel ovzduší dioxiny.
Největší znečišťovatelé
LOŇSKÉ ŠKODLIVINY
- Skleníkové plyny: Elektrárna Prunéřov
- Dioxiny do ovzduší: Třinecké železárny
- Drobný prach: Elektrárna Prunéřov
- Rtuť v odpadech: Spolana Neratovice
- Toluen do vody: Synthesia Pardubice
Sdružení Arnika připomnělo, že v letošním hlášení se objevuje havarijní únik kyanidů z Draslovky Kolín v loňském lednu, kdy bylo otráveno 80 kilometrů Labe.
"Podle výpočtů provedeného podnikem na základě měření otrávilo řeku 400 kilogramů kyanidu. V běžném provozu přitom tento podnik za rok 2006 do Labe podle integrovaného registru znečištění vypustil ještě 1550 kilogramů kyanidu," poznamenal Jindřich Petrlík z Arniky.
Co vypouští fabrika za humny?
Takzvaný integrovaný registr znečišťovatelů, který je přísupný na internetové adrese www.irz.cz, nabízí zájemcům údaje o tom, jak chemičky, elektrárny, koksovny či zemědělské podniky znečišťují ovzduší, půdu, vodu nebo jaké chemické látky opustily areál továrny v odpadech.
Údaje o vybraných látkách dodalo více než tisíc podniků. Zájemce si tak může zjistit třeba to, jaké škodliviny loni vypustila továrna v jeho sousedství a jak tyto exhalace mohou škodit zdraví.
Databáze přitom umožňuje zájemci sestavit si podle různých kritérií žebříčky - například pořadí firem, které vypouštějí nejvíce dioxinů či PCB. Stejně tak je možné vybrat největší znečišťovatele ve vybraném kraji anebo porovnat údaje z předchozích dvou let.
Emise jako všechna auta dohromady
Databázi využívají i ekologické organizace, aby ukázaly na největší znečišťovatele v zemi či regionu a tlačily ho ke snižování emisí.
Například Hnutí Duha, které se roky angažuje v problematice globální změny klimatu, upozornilo, že již zmiňovaná elektrárna Prunéřov - největší uhelný zdroj společnosti ČEZ - loni vypustila zhruba stejně oxidu uhličitého jako všechna česká osobní auta dohromady.
Žebříček Hnutí Duha ukázal na to, že z dvaceti největších producentů tohoto skleníkového plynu je čtrnáct uhelných elektráren. Mezi ně se vměstnaly například Chemopetrol Litvínov, Třinecké železárny či celulózka Štětí.
"Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Zdaleka nejvíce znečištění chrlí obstarožní uhelné elektrárny. Ovšem některé další průmyslové provozy, hlavně hutě a chemičky, si s nimi nezadají. Vláda musí průmyslové společnosti motivovat k instalaci moderních, čistějších technologií," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
Prunéřov je špičkou i v Evropě
Severočeský Prunéřov se dokonce dostal kvůli svým emisím oxidu uhličitého do evropského žebříčku největších znečišťovatelů, který sestavil Světový fond na ochranu přírody. Prunéřov se umístil na dvanáctém místě.
Čtěte více:
Elektrárenská společnost ČEZ plánuje, že starší část elektrárny - Prunéřov I - v letech 2015 až 2016 zavře. Prunéřov II má v letech 2010 až 2012 projít rozsáhlou modernizací, která zvýší jeho účinnost.
"Emise oxidu uhličitého se výrazně sníží, předpokládáme, že se pak Prunéřov posune na konec žebříčku," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Údaje od 1023 podniků
Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar uvedl, že hlášení o svých emisích dodalo za loňský rok 1023 podniků, což je o 45 víc než v roce 2005 a o 144 víc než v roce 2004.
Nejvíce nových znečišťovatelů přibylo na jižní Moravě, kde celkem poskytlo údaje 126 provozoven, a ve středních Čechách, odkud přišly data o emisích od 117 firem.
Nejméně znečišťovatelů je v Praze, a to dvanáct. V hlavním městě je ovšem největším ekologickým problémem hustá automobilová doprava.