Praha - Kdo vlastní firmu Haguess, která získala od pražského magistrátu luxusní zakázku na spravování projektu Opencard a má podle auditu inkasovat stovky milionů?
Veřejnost nemá možnost se to dozvědět. Vlastník firmy se totiž schoval za anonymní akcie - na majitele.
Jméno jejich vlastníka nemusí být uvedeno v obchodním rejstříku. Kromě toho jsou takovéto akcie převeditelné z minuty na minutu. Majitelem firmy je tedy ten, kdo zrovna cenné papíry momentálně drží. Aniž by byl kdekoli evidován.
Magistrát tak svěřil lukrativní zakázku v řádu stovek milionů korun neprůhledné firmě. A veřejnost nemá možnost zjistit, komu horentní sumy za projekt připadnou.
A tedy ani to, zda nejdou do kapes někomu z lidí blízkých pražské radnici.
Kdopak je tady majitel?
Podle vyjádření PR agentury zastupující firmu Haguess je majitelem firmy Jaroslav Turek.
Infobox
Pojmy
- Akcie na jméno - Na akcii, přímo na papíře u listinné podoby nebo v evidenci SCP, je uvedeno jméno akcionáře.
- Akcie na majitele - V listinné podobě jde o kus papíru, na kterém je jen název společnosti a nominální hodnota. Ten, kdo tento kus papíru má u sebe, je akcionářem. Převádět se může bez vědomí společnosti. V zaknihované podobě jsou dnes v evidenci SCP na majetkových účtech.
Ten i s manželkou zasedá ve vedení společnosti Haguess, také stojí ve vedení firmy Allshare, která získala v projektu Opencard další zakázku.
"Majitelem společnosti je pan Turek," uvedla Dina Sviteková ze zastupující agentury. Jak lze - vzhledem k formě anonymních akcií ale doložit, že je skutečně vlastníkem, Sviteková nekonkretizovala.
Dokud totiž budou akcie vedeny v této formě, může být majitelem prakticky kdokoliv, komu je pan Turek předá - pokud tak již neučinil.
Turek byl přitom jako majitel společnosti transparentně veden v obchodním rejstříku až do rok 2006. Tehdy však firma Haguess získala od magistrátu zmiňovanou zakázku a tehdy také Turek coby vlastník mizí z databáze a akcie začínají být vedeny anonymně - na majitele.
"Chce mít akcie na majitele, aby jej mohl někdo zastupovat na valných hromadách," tlumočila Turkovy důvody Sviteková. Hovor přímo s panem Turkem však odmítla spojit.
Závislost na Haguess
Fakta jsou známá - podle auditu, který byl na projekt Opencard zpracován, získala firma Haguess od pražského magistrátu v roce 2006 výhodnou smlouvu.
Jak uvedla Mf Dnes, má tato firma od pražské radnice za správu projektu inkasovat 418 milionů korun. Auditoři zároveň poukázali na velkou provázanost radnice s firmou.
"Odbor informatiky vytvořil předpoklady pro další chod projektu, způsobující nepřiměřenou, nežádoucí a lze se bohužel důvodně domnívat i účelově zakotvenou závislost města na firmě Haguess," citovala auditory Česká televize.
Kdo je ale vlastníkem dané firmy a komu tedy připadnou peníze z této zakázky, díky anonymním akciím zřejmé není.
Firmy kolem Opencard
Jisté je pouze to, že ještě do května tohoto roku měla firma základní kapitál pouze dva miliony korun. Teprve letos jej navýšila o 10 milionů.
V té době byl veden jako držitel akcií advokát Michal Chrůma. Tedy - vyplývá to alespoň z dochovaného notářského záznamu.
Zda byl Chrůma skutečně jejich majitelem či pouze někoho zastupoval a komu v současné době akcie patří, zřejmé není. Podle Svitekové z PR agentury firmy Haguess předl pan Turek akcie pan Chrůmovi kvůli tomu, aby jej mohl na zasedání zastoupit.
Osoba pana Chrůmy je však sama o sobě zajímavá. Chrůma je veden v řadě firem, mimo jiné zastupuje coby jednatel firmu Valexa, vlastněnou ruskými majiteli.
Zároveň figuruje ve dvou společnostech, které měly také profit z projektu Opencard. Je členem dozorčí rady firmy Allshare, která podle Mf Dnes zpracovala pro projekt Opencard byznys plán.
Ve stejné funkci zasedá také ve firmě Mark/BBDO, která v projektu měla na starosti poradenské služby.
V dozorčí radě firmy Haguess zasedá také bývalý vedoucí funkcionář Agrokombinátu Slušovice a šéf vnitropodnikové banky Arnošt Traxler, jenž byl stíhán pro podvod. Soud ho nakonec ale osvobodil.