Praha/Plzeň - Jak se stát magistrem na právnické fakultě za dva měsíce během prázdnin? Podnikatel Jan Harangozzo to ví.
Harangozzo, jenž je obžalován v kauze zmanipulovaných konkurzů soudce Berky, vystudoval plzeňskou vysokou školu ve zcela rekordním čase.
Podle zjištění Aktuálně.cz započal studium na plzeňské právnické fakultě, jíž nyní zmítá skandál s plagiátorstvím, v červnu roku 2005. Ukončil ho v srpnu téhož roku.
Jeho diplomová práce v knihovně fakulty chybí.
Podle odborníků to nasvědčuje jedinému: Harangozzo žádnou závěrečnou práci ani nepsal. Během dvou měsíců je to nereálné. Zapsání do databáze studentů mělo posloužit k jedinému - aby mohl získat diplom a titul.
"Není možné, aby někdo během třeba půl roku, natož dvou měsíců, vystudoval seriózně právnickou fakultu," říká bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), jenž má nyní vedení fakulty na starosti. "Je tedy evidentní, že tam muselo dojít k pochybení. Zda jde o trestní čin, musí posoudit policie."
Podle Pospíšila by člověku, který takovýmto způsobem titul získal, měl být odebrán.
Redakce Aktuálně.cz se během dnešního dne pokoušela Harangozza kontaktovat a dát mu prostor vyjádřit se.
Nebyl k zastižení. Navzdory vzkazu u sekretářky se celý den neozval. Harangozzo zkontaktoval deník Aktuálně.cz až večer, několik hodin poté, co článek vyšel.
Na otázky odpovídal za pomoci muže, který mu radil, jak reagovat. Harangozzo odmítl říci, kdo mu odpovědi našeptával. Zároveň odmítl ukázat jak diplom, tak diplomovou práci, a pohrozil trestním oznámením.
"Do Plzně jsem přestoupil. Chybělo mi osm zkoušek, které jsem za ty dva měsíce udělal," řekl Harangozzo Aktuálně.cz. "Ty zkoušky jsem dělal v období před prázdninama."
Jenže podle informací deníku Aktuálně.cz je v evidenci studentů zapsáno, že Harangozzo studoval v období od června do srpna - tedy v době, kdy jsou na vysokých školách prázdniny.
"No, ano, v tomto období jsem to dělal," otáčí Harangozzo. "Co vám je do toho, že jsem to absolvoval o prázdninách, prostě jsem ty zkoušky absolvoval."
Podle Harangozza stihl v té době absolvovat osm zkoušek, státnice, napsat diplomovou práci a obhájit ji. Rozhovor uzavřel s tím, že podá na Aktuálně.cz trestní oznámení na pomluvu.
Blog Vladimíry Dvořákové: Fakulta právnická v Plzni aneb Kde je vlastně problém |
Peníze, šperky, auto
Harangozzo pochází z Mostu a působil jako konkurzní správce či dražebník. Společně s hlavou zločineckého gangu kolem soudce Berky Vladislavem Větrovcem vlastnil soukromou Vysokou školu Karla Engliše.
Větrovec i Harangozza už několik let čelí obžalobě, že v rámci případu soudce Berky upláceli bývalého šéfa NBÚ Vladimíra Šišu.
Podle vyšetřovatelů nabízeli Šišovi peníze, šperky a bezplatné zapůjčení auta. Šiša jim prý za úplatky slíbil, že bude ovlivňovat osoby, které byly či měly být podrobeny bezpečnostním prověrkám nebo pohovorům.
Šlo zejména o policisty z protikorupční policie, kteří vyšetřovali kauzu konkurzů v případu soudce Berky.
Podle odposlechů, které před rokem zveřejnila TV Nova, měl díky Větrovcovi získat Harangozzo post na NBÚ jako asistent.
Blog Adriany Krnáčové: Důsledky vzdělávacího procesu na případech „plzeňských právnických fakult" |
Vyhrožování novináři
Harangozzo kromě obžaloby v kauze zmanipulovaných konkurzů čelil také obvinění z vyhrožování novináři Jiřímu Hynkovi, jenž o kauze informoval.
Novináři vyhrožoval tím, že si zaplatí jiného žurnalistu, který Hynka zdiskredituje. Zároveň hrozil, že se postará, aby jej prošetřovala Inspekce ministerstva vnitra, a aby byl předvolán k táborskému soudu kvůli případu soudce Berky.
Zatímco soudní líčení v kauze soudce Berky ještě neskončilo a líčení bylo odloženo na neurčito, v případu vyhrožování novináři státní zástupce zprostil Harangozza obvinění.