Praha - Civilní kontrarozvědka, kterou čeká vysvětlování ohledně uniklých nahrávek hovorů mezi Pavlem Bémem a jeho "dvojčetem" Romanem Janouškem, řeší další potíž: tutlání zpráv o uprchlíkovi Tomáši Pitrovi a privatizaci chemických podniků.
Deník Insider ve středu upozornil, že BIS pod vedením ředitele Jiřího Langa už jednou podle policie zatajila důležité informace.
Stalo se tak za éry sociální demokracie, kdy protikorupční služba plnila spis OLEJ a BIS jí měla poskytovat informace. Podle záznamů zveřejněných Insiderem tak ale neučinila, byť informace prokazatelně měla.
A poslanci z komise pro kontrolu BIS už oznámili, že i v tomto případě budou žádat vysvětlení.
"Budeme se tím samozřejmě zabývat. A to v té souvislosti, že je to stejné podezření jako v případě nynějších odposlechů. Budu se ptát, kde informace určené pro skupinu OLEJ skončily," uvedl člen komise pro kontrolu BIS a bývalý zpravodajský důstojník František Bublan.
I v aktuální kauze odposlechů Bém-Janoušek jde o totéž: pokud jsou zveřejněné nahrávky z dílny BIS, předala tajná služba informace policii? Informovala členy vlády?
"Zatím čekáme na odpovědi ředitele BIS," dodal Bublan.
BIS: Důkazy, nedůkazy, je to lež
Civilní kontrarozvědka obvinění ze zatajování informací v kauze OLEJ označuje za lež. „Bez ohledu na to, zda obvinění na adresu BIS vznáší konkrétní osoba, nebo nějaký dokument, vyslovená kritika lže," tvrdí mluvčí služby Jan Šubert.
Insider ale ve středu napsal, že o zadržování informací v kauze OLEJ ze strany BIS existují písemné záznamy. Oficiálně si na to stěžovala protikorupční služba.
Stojí to například v policejním vyhodnocení spisu OLEJ. „Spis neobsahuje žádné relevantní informace k zájmovým osobám nebo ekonomickým subjektům, které by byly ze strany BIS pracovní skupině OLEJ postoupeny, i přes skutečnost, že tento požadavek byl ze strany policie uplatněn," citoval vyhodnocení Insider.
Že by BIS nespolupracovala proto, že o Setuze, Unipetrolu, Mrázkovi a Pitrovi nic nevěděla, vylučují ve vyhodnocení spisu OLEJ i sami policisté. Svou jistotu opírali o výroční zprávu BIS, která obsahovala informace o dění kolem Union Banky.
„Skupinou, která se snažila ovládnout veškerý majetek tohoto peněžního ústavu, byly osoby aktivně rozpracované v akci OLEJ… Přístup ze strany pracovníků BIS je tedy zarážející," doslovně stojí v jednom z dokumentů.