Do zájmových kroužků chodí 9 z 10 dětí
Zatímco chlapci preferují týmové sporty, dívky dávají přednost individuálním sportům a kroužkům zaměřeným na výtvarné umění, tanec, hudbu nebo divadlo. Každé druhé dítě pak kombinuje dva a více organizovaných aktivit, naopak 14 % dětí nenavštěvuje žádný kroužek.
"Děti, které tráví svůj čas organizovaně, se těší vyšší životní spokojenosti a jsou úspěšnější ve škole. Dětem, které žádnou takovou aktivitu nemají, se hůř daří ve škole, nemají tak silné kamarádské vztahy s vrstevníky, vykazují vyšší míru konzumace alkoholu a je mezi nimi víc pravidelných kuřáků," řekl člen výzkumného týmu HBSC z Univerzity Palackého v Olomouci Petr Baďura.
Účast na aktivitách také klesá s věkem. Zatímco u jedenáctiletých do kroužků nechodí asi 8 %, u patnáctiletých je to už 22 %. Kromě věku je ale zapojení dětí ovlivněno také socioekonomickým statusem rodin, ze kterých pochází. Děti z ekonomicky silnějších vrstev mají lepší přístup zejména ke sportovním a uměleckým aktivitám. Naopak u členství v mládežnických organizacích jako třeba skaut a volnočasových centrech typu dům dětí a mládeže status nehraje výraznou roli.
Podle předsedy Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v Česku navíc dětí v kroužcích přibývá. "Za posledních 10 let stoupl počet dětí zapojených do kroužků asi o 80 000, v současnosti je jich asi 280 000," dodal.