Kavan popsal machinace s gripeny. Důkaz i po roce chybí

Sabina Slonková, Adam Junek
18. 3. 2008 13:20
Rozsáhlé vyšetřování úplatky neprokázalo
Foto: Ondřej Besperát

Stockholm/Praha - Rok poté, co detektivové čtyř zemí začali znovu zkoumat okolnosti plánovaného nákupu a následného prodeje švédských stíhaček Gripen pro českou armádu, se ukazuje, že důkazy o údajné korupci chybí.

Vyšetřující úřady Švédska, Česka, Velké Británie a Švýcarska se podle zjištění Aktuálně.cz shodují: podezření jsou silná, k obvinění konkrétních lidí to ale zatím nestačilo.

"Pokud na konci vyšetřování usoudím, že byl spáchán trestný čin a budu mít pro to dostatek důkazů, pak samozřejmě obvinění připravím. V opačném případě vyšetřování zastavím," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz například švédský prokurátor Christer van der Kwast. Ani on zatím přesvědčivé důkazy nenašel.

Starý příběh oživili Švédové

Zakázka na stíhačky pro českou armádu od britsko-švédského konsorcia BAE Systems/SAAB se již v minulosti vyšetřovala. I tehdy skončilo pátrání bez výsledků, byť někteří čeští politici do protokolu uváděli, že se je jim neznámí lidé pokoušeli korumpovat. Kauza znovu ožila před rokem po sérii reportáží švédské veřejnoprávní televize, která přinesla nové indicie o možných úplatcích.

Čtěte více Vše o kauze gripeny

Klíčovou osobou uplácení v České republice byl podle anonymního zdroje švédské televize šéf české kampaně stíhaček Gripen, Angličan Steve Mead. Za prostředníky byli označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, Čech Richard Háva - spolumajitel podniku Omnipol a přítel ministra financí Miroslava Kalouska - a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek.

Všichni čtyři muži obvinění striktně popřeli a policisté zatím nemají v ruce nic, za co by je mohli stíhat. Jediný, komu kauza přinesla obtíže byl exministr zahraničí Jan Kavan, kterého novináři nachytali se skrytou kamerou, jak popisuje podivné praktiky při zakázce na letouny. Ani u Kavana však podle policie nešlo o trestný čin.

Čtěte více Co vyprávěl Kavan

Za ruku jsme je nechytili

"Už v době, kdy se to případ vyšetřoval poprvé, byla podezření velmi vážná. Už tehdy to ale ztroskotalo na to, že jsme nikoho za ruku nechytili. Teď je to stejný případ. Máme sice k dispozici doklady o neobvyklých finančních transakcích, chybí nám ale jasné spojení, že konkrétní částky souvisely s gripeny," uvedl český státní úředník, který je se stavem vyšetřování obeznámen.

Česká protikorupční služba nicméně stejně jako zahraniční kolegové oficiálně říká: Ještě jsme neskončili.

"Prověřování případu stále pokračuje," potvrdil mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek.

Ke konci minulého roku proběhlo nové kolo výslechů managementu BAE pod taktovkou britských vyšetřovatelů. K podobnému kroku se podle informací Aktuálně.cz nyní chystají i Švédové. Vyčkávají nicméně na další doklady ze zahraničí.

"Uvažuji o tom. Nicméně potřebuji k tomu získat další materiály ze zahraničí. Pokud mi tyto materiály potvrdí některé indicie, samozřejmě zahájím další kolo výslechů. Což se týká asi dvaceti lidí za managementu těchto firem. Bez těch materiálů ale nemohu s novými výslechy, protože by byly bezpředmětné," dodal švédský prokurátor Christer van der Kwast..

 

Právě se děje

Další zprávy