Kauza zneužití Vojenského zpravodajství míří před Nejvyšší soud, padlo první dovolání

Jan Horák Jan Horák
4. 7. 2019 9:55
Jedna z nejsledovanějších kauz posledních let bude mít podle zjištění deníku Aktuálně.cz pokračování. V případě zneužití Vojenského zpravodajství padlo první dovolání, podal ho bývalý zpravodajec Jan Pohůnek. Jeho roli v kauze tak projedná Nejvyšší soud. Ústřední postavou příběhu byla tehdejší vedoucí sekretariátu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová (dnes Nečasová), která zpravodajcům zadala sledovat manželku premiéra. Všichni od soudu odešli s pravomocnými podmínkami. Kvůli skandálu padla Nečasova vláda.
Hlavní aktérkou zneužití Vojenského zpravodajství byla Jana Nečasová, tehdy Nagyová.
Hlavní aktérkou zneužití Vojenského zpravodajství byla Jana Nečasová, tehdy Nagyová. | Foto: Ludvík Hradilek

"Odsouzený Pohůnek podal dovolání prostřednictvím svého obhájce," potvrdila Aktuálně.cz Dana Šindelářová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, kde se případ vyřizoval v prvním stupni a jehož prostřednictvím se mimořádný opravný prostředek podává. Dovolání znamená, že otázkou Pohůnkovy viny a trestu se bude zabývat Nejvyšší soud. Instance může pravomocný rozsudek sama měnit, případně může kauzu vrátit nižším soudům k dořešení.

Pohůnek chce zvrátit podmíněný trest dvaceti měsíců se zkušební lhůtou třiceti měsíců. Na čem bývalý zpravodajec dovolání postavil, není jasné. Jeho advokát se komentáře zdržel. "V této citlivé kauze se musíte zeptat přímo klienta," uvedl právní zástupce Michal Hráský. Deníku Aktuálně.cz se bývalého šéfa odboru vnitřní kontroly a bezpečnosti Vojenského zpravodajství zastihnout nepodařilo.

U nejvyšší instance se chce bránit podle zjištění Aktuálně.cz i někdejší ředitel vojenské tajné služby Milan Kovanda, který z pozice velitele zaúkoloval podřízené k zajištění sledování. Kovanda za to dostal podmíněný trest dvou let s odkladem na tři roky. "V zásadě nebyl proveden jediný důkaz, že by můj klient někdy vydal rozkaz, ze kterého je viněn," tvrdí jeho advokát Jiří Matzner s tím, že dovolání podá v tomto či příštím týdnu.

Zda se hodlá dovolávat svých práv Kovandův předchůdce ve funkci Ondrej Páleník, lze jen hádat. Advokát Václav Chum odmítl s poukazem na mlčenlivost cokoliv říci. Ústřední postava případu Jana Nečasová bude o případné další obraně se svým advokátem Eduardem Brunou diskutovat. "Předpokládám, že se o tom budeme bavit příští týden. Ale nejsem přítelem dovolání. Nerad bych říkal proč, je to součást určité taktiky," řekl Aktuálně.cz Bruna.

Nízké pohnutky Nečasové

Nečasová s Páleníkem vzhledem ke své úloze v případu uslyšeli nejostřejší tresty. Nečasová dostala podmínku tři roky s odkladem na pět let, dva a půl roku se zkušební lhůtou čtyř let obdržel Páleník. Jednání Nečasové soud vyhodnotil coby organizátorství zneužití pravomoci, Páleník se pak podle pravomocného rozsudku stejně jako zbylí bývalí zpravodajci dopustil zneužití pravomoci úřední osoby.

Vojenské zpravodajství sledovalo ženu tehdejšího premiéra Nečase Radku v říjnu a listopadu 2012. Zpravodajci se činili na pokyn Páleníka, Kovandy a Pohůnka, jimž to uložila Jana Nečasová. K úkolování tajné služby přitom neměla kompetence, vedení služby zase mělo její výzvu odmítnout. Tehdejší milenka premiéra se snažila získat poznatky, které by rozbily Nečasovo manželství. Vycházela z podezření, že premiérova žena má poměr.

Zleva bývalí velitelé a důstojníci Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, Jan Pohůnek a Milan Kovanda.
Zleva bývalí velitelé a důstojníci Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, Jan Pohůnek a Milan Kovanda. | Foto: ČTK

Jana Nečasová nechala poslat zpravodajce i na dva zaměstnance Úřadu vlády. V jejich případě se bála, že prozradí její vztah s premiérem. "Činila tak z velmi 'nízkých pohnutek', a to získat informace o soukromí Nečasovy tehdejší manželky, které by mohla využít ve svůj prospěch, v rámci osobního poměru udržovaného s Petrem Nečasem, a dále z obavy před spekulacemi novinářů," píše se v pravomocném rozsudku, ze kterého citoval Český rozhlas.

Předseda odvolacího senátu Městského soudu v Praze Richard Petrásek v odůvodnění verdiktu jasně pojmenoval roli Nečasové jako klíčovou. Pokud by nebylo jí, zpravodajci by podle něj měli nadále čistý štít. "Je osobou, od které se trestná činnost všech ostatních obžalovaných odvíjí, která byla organizátorkou veškeré trestné činnosti, bez jejíž účasti by spoluobžalovaní i nadále zůstali bezúhonnými," uvedl soudce.

Potíže s doručováním rozsudku

Se zprostředkováním jeho verdiktu, jenž zazněl letos 1. března, měla česká justice drobné potíže. Rozsudek se bezproblémově podařilo doručit už v květnu pouze Kovandovi a Pohůnkovi. Naopak na první pokus se ho nepovedlo poslat Páleníkovi a Nečasové. "U obou odsouzených se vrátily závady, to znamená, že oba odsouzení doručovaný rozsudek nepřevzali na adresách, které uvedli jako doručovací," vysvětlila mluvčí Šindelářová.

Policie a státní zástupci by měli začít vyšetřovat, jestli výpověď expremiéra Nečase nebyla lživá, myslí si redaktor Respektu Jaroslav Spurný. | Video: Emma Smetana

Soud prvního stupně jim podruhé poslal verdikt 13. června. Nečasová už si ho na přelomu tohoto a předchozího týdne převzala. Její advokát Bruna vysvětlil, že soud měl jako její adresu zavedenou tu, kterou už dva roky nepoužívá. "Několikrát to urgovala, až se nakonec podařilo, že jí to konečně poslali na správnou adresu," podotkl k tomu Bruna.

Bez ohledu na to, kolik odsouzených se nakonec bude chtít hájit před Nejvyšším soudem, nikdo z nich se nemusí obávat hrozby vyššího trestu, pokud by o změně chtěla instance uvažovat. Státní zastupitelství možnosti dovolání nevyužije. To znamená, že rozhodnutí Nejvyššího soudu nesmí aktérům případu přitížit. "Nebudeme iniciovat podání dovolání," řekl Aktuálně.cz dozorující žalobce Rostislav Bajger.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy