Pomohli jí k dosažení "intimních cílů", napsal soud o zpravodajcích v kauze Nagyová

Domácí Domácí
9. 6. 2019 12:09
Tři důstojníci Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek pomohli milence tehdejšího premiéra Petra Nečase Janě Nečasové (dříve Nagyové) k dosažení jejích intimních cílů, když vyhověli její žádosti o sledování tehdejší premiérovy manželky. Nebýt jí, zpravodajci by zůstali bezúhonní, napsal v odvolacím rozsudku pražský městský soud, jak upozornil server iRozhlas.cz. Ten si plné znění rozsudku z března vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Jana Nečasová (dříve Nagyová).
Jana Nečasová (dříve Nagyová). | Foto: René Volfík/Economia

"(Nečasová) je osobou, od které se trestná činnost všech ostatních obžalovaných odvíjí, která byla organizátorkou veškeré trestné činnosti, bez jejíž účasti by spoluobžalovaní i nadále zůstali bezúhonnými," napsal do rozsudku soudce Richard Petrásek.

Obvinění Ondrej Páleník, Jan Pohůnek a Milan Kovanda.
Obvinění Ondrej Páleník, Jan Pohůnek a Milan Kovanda. | Foto: ČTK

Upozornil, že není pochyb o tom, že Jana Nečasová sledování premiérovy tehdejší manželky požadovala. Přestože šlo o jasné porušení zákona, zpravodajci její žádosti vyhověli. "Závěr obvodního soudu, že spoluobžalovaní se nechali najmout tehdejší Nečasovou milenkou za účelem dosažení jejích intimních cílů, je podle odvolacího soudu sice poněkud expresivní vyjádření, avšak v zásadě vyplývající z provedených důkazů," poukázal podle serveru iRozhlas.cz soudce Petrásek.

Jana Nečasová, která byla premiérovou milenkou a blízkou spolupracovnicí, chtěla za pomoci zpravodajců uspíšit rozchod s jeho tehdejší manželkou. Kartářka ji totiž namluvila, že jeho manželka má milence.

Odvolací soud jí a třem důstojníkům za to zpřísnil tresty, které si původně odnesli od obvodního soudu. Nečasové jako organizátorce uložil pravomocně tříletou podmínky a maximální desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let.

Soud tak nevyhověl odvolání Jany Nečasové, které se nelíbilo, že prvoinstanční soud nevzal v potaz klíčový důkaz, který mluvil v její prospěch. Petr Nečas před soudem prohlásil, že prvotní podnět ke sledování dal on, aby nechal prověřit nebezpečí, které mohlo hrozit jeho rodině. Předtím přitom po zásahu policie na úřadu vlády novinářům řekl, že o sledování své tehdejší manželky nerozhodl a ani o něm nic neví.

Podle městského soudu Nečas jinak mluvil před novináři a jinak pak později před soudem proto, aby pomohl Janě Nečasové vyhnout se odsouzení. Jeho prohlášení označil za "zcela nevěrohodné a účelové".

"Z hlediska důkazní hodnoty má oproti výpovědi svědka před obvodním soudem logicky výhodu v tom, že v době vydání tiskového prohlášení svědek netušil, že bude v budoucnu sloužit jako důkaz proti Nečasové, a na rozdíl od své výpovědi před obvodním soudem neměl možnost jeho obsah předem konzultovat s ní ani dalšími obžalovanými," vysvětlil odvolací soud.

Verdikt městského soudu je pravomocný, Nečasová i zpravodajci však mohou proti verdiktu podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ani jeden z nich však tak zatím neučinil.

Ačkoliv Nečasová odešla od soudu z podmínkou, nakonec může skončit ve vězení. Před soudem totiž stojí také kvůli údajnému vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby lobbistu Ivu Rittigovi, podplácení poslanců příslibem lukrativních funkcí a také krácení daní z dárků. Kdyby se jí jeden z těchto činů prokázal, znamenalo by to pro ni vězení.

VIDEO: Jak proměnila kauza Nagyová českou politiku? 

Byl zásah na úřadu vlády přesně před rokem oprávněný? Zasáhli státní zástupci a policie do české politiky přiměřeně? Debatují komentátor HN Jindřich Šídlo a redaktor Respektu Ondřej Kundra. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy