Hlavně aby měli peníze. Milenci líčí soudu okrádání seniorů

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 1. 2015 13:22
Soud začal řešit kauzu Domova Petruška - šestajovické ubytovny, kde exředitelka s přítelem podle obžaloby okrádali klienty a získali takřka 1,5 milionu korun.
Bývalá ředitelka Domova Petruška Petra Brožová před soudem. Je obžalovaná z okrádání seniorů.
Bývalá ředitelka Domova Petruška Petra Brožová před soudem. Je obžalovaná z okrádání seniorů. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Milenecká dvojice, která v Domově Petruška v Šestajovicích u Prahy ubytovávala seniory, okradla nejméně čtyři z nich. Připravila je dohromady o takřka 1,5 milionu korun. Šla přitom najisto: dopředu si zjišťovala majetkové poměry obětí.

Okolnosti kauzy, kterou deník Aktuálně.cz sleduje od jejího vypuknutí loni v létě, popisuje text obžaloby, jež se v úterý začala projednávat u Obvodního soudu pro Prahu 9.

Petra Brožová, provozovatelka Domova Petruška, obžalovaná z okrádání seniorů, před soudem. Vpravo spoluobžalovaný a její tehdejší přítel Jiří Kunčar.
Petra Brožová, provozovatelka Domova Petruška, obžalovaná z okrádání seniorů, před soudem. Vpravo spoluobžalovaný a její tehdejší přítel Jiří Kunčar. | Foto: Marek Pokorný

Policisté z činu viní bývalou ředitelku šestajovické ubytovny pro seniory Petru Brožovou a jejího přítele Jiřího Kunčara. Zatímco Kunčar přišel do justiční budovy sám, Petru Brožovou přivedla policejní eskorta. Na rozdíl od Kunčara ji soud ještě nepustil z vazby.

Sedmatřicetiletá Brožová vinu zcela odmítá, její o jedenáct let mladší milenec Kunčar ale podíl na okrádání starých lidí přiznává. "Stydím se za to, co jsem udělal. Velice toho lituji," uvedl před úterním soudem.

Kunčar se doznal už při policejním vyšetřování. "Domluvili jsme se, že když budou mít nějaké peníze, tak je o ně připravíme," nadiktoval do protokolu v souvislosti s případem, kdy z účtu seniorky Jaroslavy J. vybrali více než milion korun. Právě tento případ vedl k jejich zatčení.

"Budu se snažit způsobenou škodu splácet, i když vím, že to bude těžké. A taky bych se rád staral o svoji dceru," uvedl s poukazem na dítě, které se zhruba před rokem narodilo spoluobžalované Brožové. "Snažil jsem se stále chránit a budovat náš vztah. Až do doby, než jsem byl vzat do vazby," vysvětloval trestnímu senátu.

Hlavně ať mají peníze

Oba si klienty vybírali především podle toho, jestli mají peníze. "Když jsme se dozvěděli, že klient nemá dostatečný důchod, snažili jsme se ho vrátit, ale už ho nechtěli," popisoval Kunčar.

Jedním z těch, kdo jim klienty zprostředkovával, byla vrchní sestra Léčebny dlouhodobě nemocných v Praze-Bubenči Milada Appeltová.

"Byla jsem spojená s paní Appeltovou, která mi je dodávala. Ptala jsem se, jestli budou schopni platit za pobyt u nás, některé lidi jsem si vzala," uvedla Brožová, která si za pobyt v Domově Petruška účtovala měsíčně téměř třináct tisíc korun.

Cíleně si tak vybrali i Jaroslavu J., kterou jim počátkem dubna 2014 "dohodila" Appeltová. Jaroslavu J. obžalovaní odvezli do banky, kde pod jejich dohledem vybrala ze svého účtu milion korun. Většinu převedli na účet Kunčara, čtvrt milionu si pak odnesli v hotovosti.

Zatímco Kunčar se přiznal, Brožová vše popírá a vinu svaluje pouze na něj. "Pan Kunčar tvrdil, že je to jeho vzdálená teta, jestli bych pro ni nenašla místo," uvedla Brožová s tím, že u vybírání peněz sice byla, ale všechny si prý nechal Kunčar.

Kunčar to ale odmítá. Podle něj naopak Brožová rozhodla, že se peníze převedou na jeho účet a část se vybere v hotovosti. "Já z těch peněz neviděl ani korunu," uvedl.

Dal jsem účet z dobré vůle

Policie zjistila, že podobným způsobem již dříve okradli více seniorů. Například i Otakara S., kterého k nim poslala Psychiatrická léčebna Bohnice.

Otakar S. si během svého pobytu v léčebně naspořil více než 140 tisíc korun. Když pak léčebna zjišťovala, kam mu je má poslat, sdělili jí číslo účtu Kunčara. S léčebnou prý podle Brožové komunikovali prostřednictvím e-mailu a i odtud měli více klientů.

"Já špatně komunikuji s počítači, vše za mě dělal pan Kunčar," uvedla Brožová  před soudem s tím, že číslo účtu tedy musel léčebně poskytnout Kunčar. Ten to ale odmítl. Zatímco k případu Jaroslavy J. se hlásí, k těm dalším už ne.

"Z dobré vůle jsem jí poskytl svůj účet, aby byl přehled, kdo jak platí," uváděl, zatímco Brožová na lavici obžalovaných teatrálně otáčela oči v sloup. Kunčar se o tom, že na jeho účtu skončily peníze Otakara S., dozvěděl prý až od Brožové. To když mu říkala, že je potřeba je vybrat.

"Přijela Brožová, že peníze, které mi přišly na účet, je třeba vybrat, protože pro ně přijedou jeho rodinní příslušníci," uvedl.

Jejich výpovědi se zásadně liší v mnoha bodech. Třeba i kolem jeho účtu. Ten prý své tehdejší přítelkyni, s níž má i malé dítě, poskytl kvůli tomu, že Domov Petruška neměl vlastní účet. To Brožová popírá.

"Já vše platila hotově," uvedla s tím, že stejně tak přijímala platby i od ubytovaných klientů. Že důchody podstatné části klientů skončily na účtu Kunčara, nebyla schopná vysvětlit.

A do výpovědi o tom, proč tedy měla u sebe Kunčarovu platební kartu či proč sama z jeho účtu vybírala peníze, se začala zamotávat. "Vždy mi zavolal, že nemá čas je vyzvednout, že je dlouho v práci a pak někam pospíchá, a tak jsem mu je dovezla," říkala Brožová.

I zlato a podvody v bance

Brožovou obžaloba viní také z toho, že jednomu z klientů zpronevěřila zlaté šperky a peníze v celkové hodnotě 125 tisíc korun. A další dva pak připravila o desetitisíce korun. U obou dvou pak navíc policie našla platební karty několika klientů.

Spolu s Kunčarem je Brožová také obviněna z úvěrového podvodu.  Kunčar si v roce 2013 vzal několik půjček, kdy předložil falešné potvrzení s razítkem Domova Petruška a podpisem Brožové, která stvrzovala, že zde pracuje jako zástupce ředitele a má měsíční příjem třicet tisíc čistého. Ve skutečnosti ale pracoval za necelou polovinu jako skladník v úplně jiné firmě.

"Ty peníze jsme potřebovali na provoz domova, protože někteří klienti dlužili peníze," vysvětloval Kunčar. Jak ale před soudem zaznělo, nebránilo jim to, aby opakovaně jezdili na dovolenou do zahraničí – například do Chorvatska či Rakouska.

Soud bude pokračovat výslechem svědků, verdikt v nejbližších týdnech podle všeho nepadne.

 

Právě se děje

Další zprávy