Ochránci dat řeší, jak domov hrůzy získával údaje seniorů

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 12. 2014 11:55
Několika nemocnicím hrozí desetimilionové pokuty. To pokud se prokáže, že nelegálně poskytovaly osobní data šestajovickému domovu pro seniory Petruška, kde pak majitelé měli důchodcům krást peníze.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Kauza bývalé ředitelky domova Petruška Petry Brožové a jejího přítele Jiřího Kunčary, kteří měli podle policie okrádat seniory o úspory, míří před soud. Vedle toho ovšem běží ještě jedno vyšetřování: jak domov vůbec získával klienty a jejich zdravotní dokumentaci.

Policisté, kteří v létě zatkli provozovatelku šestajovické Petrušky a obvinili ji za krádež více než jednoho milionu korun, totiž v kanceláři i počítačích našli zdravotní dokumentaci klientů domova s veškerými osobními údaji. Přitom Brožová s Kunčarou by se k ní vůbec neměli podle zákona dostat.

Dokumentaci do Petrušky spolu s klienty posílaly nemocnice. Jenže si vůbec neověřovaly, komu ji ve skutečnosti poskytují. Policisté proto koncem listopadu podali podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů, aby vše sám prověřil a případně zahájil správní řízení.

"Podání směřuje na čtyři nebo pět nemocnic," potvrdila mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Ochránci dat mohou za neoprávněné poskytnutí dokumentace udělit nemocnicím až desetimilionovou pokutu.

Kdy bude šetření ukončeno, Štěpánková nedokázala sdělit. "Nemáme žádné lhůty. Vyžádáme si informace od uvedených subjektů. Může se stát, že budou nedostatečné a poté budeme potřebovat další informace," uvedla.

Jen penzion, žádný domov

Petruška se sice navenek tvářila jako dům s pečovatelskou službou, a tedy se zdravotním personálem, jenže ve skutečnosti směla majitelka provozovat pouze běžnou ubytovnu. Domov tak například neměl klíčové povolení - registraci k poskytování sociálních služeb. Jeho pracovníci se tak v žádném případě neměli dostat ke zdravotní dokumentaci klientů.

Že jde o mimořádně citlivá data, dokazuje i svědectví jednoho ze zkušených policistů, který je obeznámen i s kauzou domova Petruška. "Když řešíme třeba dopravní nehodu a potřebujeme nějakou dokumentaci pro trestní řízení, nechtějí ani nám nemocnice nic říci," popisuje policista běžnou praxi.

Jenže v tomto případě to tak zřejmě nefungovalo. Podle informací serveru Aktuálně.cz policisté našli v Petrušce nejen klasické zdravotní karty, ale i lékařské zprávy, přeposlané prostřednictvím elektronické pošty. Zatímco v případě papírových zdravotních karet nelze vyloučit, že je Brožové předali sami klienti, u elektronické dokumentace je jasné, že je posílaly přímo nemocnice.

"Lékaři a sestry si vůbec neověřovali, co je to za zařízení, a posílali to tam," popsal zdroj Aktuálně.cz.

Pražská policie nechce oficiálně k této větvi případu žádné informace sdělovat. Mluvčí Jana Rösslerová pouze sdělila, že policie koncem listopadu ukončila vyšetřování a na uvedenou dvojici podala návrh na obžalobu.

Větší množství poškozených

Policisté dvojici původně stíhali za to, že jednu z klientek připravila o více než milion korun. Peníze zmizely z bankovního účtu. Během půlročního vyšetřování ale detektivové zjistili, že čtyřiaosmdesátiletá seniorka nebyla jedinou obětí.

Policii se podařilo vypátrat další poškozené. "Celkem je pět poškozených osob a dvě firmy," uvedla mluvčí Rösslerová.

Některé seniory přitom dvojice okrádala opakovaně – například u Brožové se dopočítala osmi útoků, u jejího tehdejšího přítele Kunčary čtyř. "Některé páchali společně, ale většinu každý sám," popsala mluvčí.

Dvojici kromě podvodu a zpronevěry obvinila i z úvěrového podvodu či neoprávněného opatření platebního prostředku. Oběma hrozí v krajním případě až osmileté vězení.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy