Praha - Ústav pro studium totalitních režimů chce zabránit tomu, aby vznikla další "kauza Kundera", na jejímž počátku vyšel v časopise Respekt článek, na kterém se podílel jeden z badatelů ústavu, aniž by vedení instituce obsah materiálu znalo.
"Vedoucí pracovníci Ústavu byli na poradě instruováni, aby od svých podřízených požadovali včasné předávání informací o článcích připravovaných k publikování v médiích," uvedl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.
Ředitel ústavu Pavel Žáček se v rozhovoru pro Mf Dnes nechal slyšet, že článek svého podřízeného Adama Hradilka o Kunderově údajném udání poprvé četl až v Respektu.
"Asi to mělo být poprvé publikováno u nás. Témata, která budou mít dopad na veřejnou diskusi, by měla být primárně publikována v našem médiu. Nemáme náklad jako Respekt, ale jsme schopni si ohlídat formu. Ale tím nezpochybňuji formu, kterou v Respektu zvolili," prohlásil.
"Tady bylo zadání zpracovat příběh agenta chodce Dvořáčka. To pan Hradilek udělal a výsledek visí u nás na webu. Jak téma zpracoval mimo ústav, je věc jeho a jeho přímých nadřízených, kteří to s ním měli konzultovat. Zda dostatečně, nebo ne, to uvidíme," řekl Žáček.
Kundery se zastali světoví autoři
Respekt článek o Kunderově údajném udavačství publikoval v půli října. Na základě dokumentu, který získal z Ústavu pro studium totalitních režimů, napsal, že světoznámý spisovatel údajně v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru.
Kundera po několika desetiletích prolomil mlčení a proti nařčení se prostřednictvím ČTK ohradil. Článek doslova označil za "atentát na spisovatele".
Na stranu autora, který žije ve Francii, se postavilo mnoho významných osobností u nás i v Evropě. Naposledy skupina jedenácti světových literátů.