Švédskou policii zajímají české gripeny

20. 2. 2007 10:16
Londýn - Švédská prokuratura má v hledáčku společnost Saab kvůli korupci v souvislosti s obchodem v České republice.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle dnešního britského deníku Financial Times vyšetřuje zbrojovku Saab, v níž má pětinový podíl britská firma BAE Systems, kvůli obviněním z podplácení v souvislosti s českým nákupem Gripenů v roce 2001. Transakce za 60 miliard korun měla české armádě zajistit 24 těchto letounů.

Česká policie rovněž uvedla, že začala vyšetřovat obvinění z podplácení směřující proti BAE, a to na podnět britských vyšetřovatelů.

Vyšetřování ve Švédsku otevírá novou frontu ve vztahu k BAE, která ale popírá jakékoli pochybení.

Švédský vrchní prokurátor Christer van der Kwast řekl Financial Times, že zahájil předběžné šetření o roli Saabu v českém obchodu a brzy se rozhodne, zda zahájit plné vyšetřování. "Hlavní záležitost se týká BAE Systems, ale vzhledem k tomu, že Saab je s BAE spojen, je otázka, pokud byly nějaké úplatky zaplaceny, zda na tom má Saab nějaký podíl," řekl a potvrdil, že spolupracuje s dalšími vyšetřovateli v zahraničí, i když odmítl říci, kde.

Saab prohlásil, že s vyšetřovateli bude spolupracovat. "BAE prováděla veškerý marketing v tomto obchodu," uvedla ale firma.

Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen českému letectvu v roce 2001. Šlo o společný podnik mezi Saabem a BAE v poměru 50:50. Obchod byl nakonec zrušen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy