Londýn - Švédská prokuratura má v hledáčku společnost Saab kvůli korupci v souvislosti s obchodem v České republice.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle dnešního britského deníku Financial Times vyšetřuje zbrojovku Saab, v níž má pětinový podíl britská firma BAE Systems, kvůli obviněním z podplácení v souvislosti s českým nákupem Gripenů v roce 2001. Transakce za 60 miliard korun měla české armádě zajistit 24 těchto letounů.

Česká policie rovněž uvedla, že začala vyšetřovat obvinění z podplácení směřující proti BAE, a to na podnět britských vyšetřovatelů.

Vyšetřování ve Švédsku otevírá novou frontu ve vztahu k BAE, která ale popírá jakékoli pochybení.

Švédský vrchní prokurátor Christer van der Kwast řekl Financial Times, že zahájil předběžné šetření o roli Saabu v českém obchodu a brzy se rozhodne, zda zahájit plné vyšetřování. "Hlavní záležitost se týká BAE Systems, ale vzhledem k tomu, že Saab je s BAE spojen, je otázka, pokud byly nějaké úplatky zaplaceny, zda na tom má Saab nějaký podíl," řekl a potvrdil, že spolupracuje s dalšími vyšetřovateli v zahraničí, i když odmítl říci, kde.

Saab prohlásil, že s vyšetřovateli bude spolupracovat. "BAE prováděla veškerý marketing v tomto obchodu," uvedla ale firma.

Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen českému letectvu v roce 2001. Šlo o společný podnik mezi Saabem a BAE v poměru 50:50. Obchod byl nakonec zrušen.

před 59 minutami

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.