Gripeny už vydělaly firmám miliardy

Pavel Baroch
24. 5. 2006 17:50
Praha - České firmy zatím vydělaly na pronájmu letounů Gripen díky programům průmyslové spolupráce více než 6,6 miliard korun.
Stíhačka JAS 39 Gripen
Stíhačka JAS 39 Gripen | Foto: Gripen International

Kromě pronájmu čtrnácti stíhaček Gripen, který státní rozpočet vyjde na bezmála dvacet miliard korun, se společnost Gripen International zavázala, že pomůže českým podnikům do roku 2014 vydělat 25,5 miliardy korun.

Za dva roky programů průmyslové spolupráce už byl tento závazek splněn z 26 procent. Takzvané offsety zatím dosáhly výše 6,637 miliard korun.

Jen v loňském roce se do těchto programů dostalo deset nových offsetových transakcí.

  • Konkrétní offsetové programy v roce 2005 - čtěte ZDE

Stíhačky Gripen při čerpání paliva za letu
Stíhačky Gripen při čerpání paliva za letu | Foto: Gripen International

Gripen je nad plánem

Gripen International zatím plní své závazky nad schválený plán. Teprve na konci letošního roku totiž offsety měly dosáhnout dvaceti procent celkové hodnoty. Gripen tuto částku překročil o šest procent už s ročním předstihem.

"Pronájem víceúčelových stíhacích letounů Gripen přispěl k ekonomickému růstu České republiky a přinesl nové pracovní příležitosti," řekl Bengt Littke, ředitel programu pro ČR společnosti Gripen International.

"Úspěšný průběh offsetového programu je důkazem toho, že Česká republika má dostatečně pestrý a efektivní průmysl, jinak by u nás nebylo možné offsetové transakce v takovém objemu provádět," poznamenal mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

"Offsetový program nepovažujeme jenom za dočasný bonus, je to pro české podniky příležitost začít dlouhodobou spolupráci," dodal Čírtek.

Stínový ministr obrany Petr Nečas z ODS, který od počátku kritizoval nákup gripenů, ale zůstává při hodnocení offsetů opatrný.

"To, že se do offsetů zapojují další české firmy, je potešitelné," řekl Aktuálně.cz Nečas. Trvá na tom, že offsety jsou možná až příliš ambiciózní. "Svou skepsi si dál ponechávám," dodal Nečas.

Offsety kontroluje komise

Offsetové programy kontroluje speciální meziresortní komise, která posuzuje například to, zda podnik získal například nový kontrakt na vývoz svého zboží přičiněním společnosti Gripen International, respektive BAE Systems, která má průmyslovou spolupráci s českými firmami na starosti.

"Tým Gripen musí prokázat, že při realizaci transakce pomohl. Tato pomoc může mít různé formy. Může jít o vzájemné představení obchodním partnerů. Můžeme využít svého vlivu k tomu, aby byly určité projekty umístěny v České republice a nikoli jinde ve světě," vysvětlil Bengt Littke z Gripen International.

Steve Mead z BAE Systems uvedl, že většina projektů se zaměřuje na zvýšení exportu českých firem. Tvrdí, že nebýt pronájmu gripenů, mnohé tuzemské podniky by se k těmto kontraktů nejspíš nikdy nedostaly.

Martin Šticha, který má offsety na starosti na ministerstvu průmyslu a obchodu, uvedl, že si úřady ověřují splnění závazků také nezávislými audity. Dodal, že existují i zakázky, které z různých důvodů nemohou být do offsetů zahrnuty. Bližší podrobnosti však neuvedl.

Pokud by Gripen International své závazky nesplnil, musel by ministerstvu obrany zaplatit smluvní penále ve výši šest procent nesplněné hodnoty offsetů.

 

Právě se děje

Další zprávy