Kauza fotbal: bafuňář Malý byl zbaven obvinění

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
24. 8. 2009 11:23
Ke konci července policie zatkla celkem tři lidi
Foto: Ondřej Besperát

* Policie zadržela trojici bývalých fotbalových funkcionářů 21. července, obvinila ale pouze Ladislava Malého * Oficiálním důvodem zadržení byla pochybná distribuce vstupenek na evropský fotbalový šampionát v roce 2004 * Městské zastupitelství nyní Malého kvůli chybám obvinění zbavilo

Praha - Městské státní zastupitelství zbavilo obvinění Ladislava Malého, jediného ze zadržených funkcionářů, proti kterému policie zahájila trestní stíhání.

Bývalého náměstka školství, mládeže a tělovýchovy policie a donedávna také člena ČSSD kriminalisté před necelým měsícem obvinili z krácení daní, ke kterému mělo dojít v souvislosti s prodejem lístků na mistrovství Evropy 2004, které se konalo v Portugalsku.

Redakci Aktuálně.cz to řekla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že úřad vyhověl jeho stížnosti.

"Zrušili jsme rozhodnutí o zahájení stíhání částečně pro formální pochybení a částečně pro nedostatky v podkladech," upřesnila mluvčí.

Ke konci července policie zatkla celkem tři lidi - kromě Malého ještě Václava Chválu - do června člena výkonného výboru, dále také bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého.

Detektivové z protikorupční policie, která kauzu vyšetřuje, krok zastupitelství komentovat nechtěli. "Státní zástupce si v této věci vyhradil právo, že jedině on bude poskytovat informace. Navíc my jsme ještě žádné oficiální vyrozumění nedostali," řekl mluvčí útvaru Roman Skřepek.

Oficiálním důvodem zadržení byla pochybná distribuce vstupenek na evropský fotbalový šampionát v roce 2004. Prodej lístků obstarávala firma Fotbal Trading, kterou zřídil fotbalový svaz a se kterou byli všichni tři zadržení spojeni.

Ladislav Malý
Ladislav Malý | Foto: Aktuálně.cz

Společnost Fotbal Trading se měla podle policejního spisu dopustit několikamilionového daňového úniku, když nezapsala do účetnictví částku 31 milionů od cestovní kanceláře Čedok za prodané vstupenky na mistrovství Evropy.

Kromě toho je základem vyšetřování také podezření z podvodů mezi lety 2004 - 2006 a úředníci také prověřují možné falšování účetnictví v souvislosti s odměnami pro funkcionáře.

Podle zastupitelství se případ stále vyšetřuje, ale žádné další obvinění zatím nepadlo.

Byl v tom Malý nevinně?

Jak nedávno Aktuálně.cz řekl funkcionář Jiří Kubíček, který dlouhodobě kritizuje hospodaření ČMFS, Malý je v celé kauze nevinně.

"Mrzí mě to, protože podle mě on v celé té kauze hraje minimální roli. Problém je, že on byl v roce 2004 v době Euro 2004 generálním ředitelem Fotbal Tradingu. Tedy firmy, která se měla na daňovém úniku podílet," míní Kubíček. Kubíček dodal, že Malý ve "vysokém" fotbale de facto skončil v roce 2005, kdy se otevřeně postavil za Ivana Haška.

 

Právě se děje

Další zprávy