Kauza fotbal: Policie je na stopě dalších prohřešků

Adam Junek, Markéta Chaloupská
22. 7. 2009 21:00
Policie zatím zatkla a vzápětí propustila fotbalové bafuňáře
Předseda ČMFS Pavel Mokrý na tiskové konferenci ke zvolení nového reprezentačního fotbalového trenéra.
Předseda ČMFS Pavel Mokrý na tiskové konferenci ke zvolení nového reprezentačního fotbalového trenéra. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Úterní policejní razie, která vedla k zadržení tří fotbalových bossů, by mohla být pro detektivy dobrým odrazovým můstkem pro vyšetřování dalších fotbalových kauz.

Dosud je známé, že se policie zabývá možnými daňovými úniky při prodeji vstupenek na fotbalový šampionát v Portugalsku v roce 2004.

Podle zjištění Aktuálně.cz policie kromě toho prověřuje další neshody ve financování rozpočtu ČMFS a možné falšování údajů v letech 2004-2006. Navíc jsou v hledáčku vyšetřovatelů i odměny pro některé fotbalové funkcionáře, které údajně nebyly řádně zaneseny do účetnictví a dodnes věrohodně vysvětleny. Policie prý také prověřuje plánovanou výstavbu Národního stadionu, ze které nakonec sešlo.

"Obecně mohu říct, že se prověřují i jiné věci než fotbalový šampionát konaný v roce 2004," potvrdil Aktuálně.cz vysoce důvěryhodný zdroj z policejního prostředí.

Kriminalisté totiž při úterní akci zabavili řadů dokumentů a několik počítačů. A právě ty by jim mohly pomoci vnést světlo do dalších údajných podezření, o nichž se ve fotbalovém zákulisí živě diskutuje.

O možných neshodách ve financování svazu se ostatně píše i v trestním oznámení, které policie obdržela na konci loňského roku a které pomohlo na tři fotbalové bosse ukázat.

Odměny za věrnost?

Na kontroverzní odměny pro fotbalové funkcionáře už několik let upozorňuje například Jiří Kubíček, současný místopředseda představenstva olomouckého fotbalového svazu.

V roce 2006 Kubíček uvedl, že tehdejší předseda disciplinární komise ČMFS Alexandr Károlyi měl v roce 2005 inkasovat odměnu ve výši přibližně 370 tisíc korun. Odvolací komise svazu pak navíc měla dostat dalších 345 tisíc korun.

V květnu 2006 pak měl výkonný výbor podle Kubíčka Károlyimu vyplatit dalších 650 tisíc korun.

"Ta podjatost z přijímání peněz je přímo hrůzná. Károlyi přitom stále tvrdí, že je ekonomicky naprosto nezávislý," stěžoval si tehdy Kubíček.

Ve fotbalovém prostředí se také mluví o tom, že si policie posvítila na plánovanou výstavbu Národního stadionu, na jejíž neprůhlednost nedávno upozornil jeden svazový orgán - odvolací a revizní komise. Podle ní u stále neexistujícího stadionu vznikla škoda přesahující částku šest milionů korun.

Firma nezdanila miliony od Čedoku

Policie zatím zatkla a vzápětí propustila fotbalové bafuňáře - Pavla Mokrého, Ladislava Malého a Václava Chválu - oficiálně jen kvůli pochybné distribuci vstupenek na evropský fotbalový šampionát v roce 2004. Prodej lístků obstarávala firma Fotbal Trading, kterou zřídil fotbalový svaz a se kterou byli všichni tři zadržení spojeni.

Společnost Fotbal Trading se měla podle policejního spisu dopustit několikamilionového daňového úniku, když nezapsala do účetnictví částku 31 milionů od cestovní kanceláře Čedok za prodané vstupenky na mistrovství Evropy.

S Čedokem uzavřel ČMFS před léty výhradní smlouvu o distribuci vstupenek, aby využil jeho rozsáhlou pobočkovou síť. Svaz poté na svých stránkách vylosoval "šťastné" fotbalové fanoušky, jejichž jména pouze předal Čedoku.

Výherci lístků pak na pobočce Čedoku zaplatili za vstupenky. Cena se skládala ze sumy, kterou si účtuje za lístky UEFA, a distribučního poplatku, který stanovuje ČMFS ve shodě s pravidly UEFA. Čedok poté vybrané peníze poslal svazu a ten mu výměnou poslal lístky na jméno - aby s nimi lidé dál nemohli obchodovat.

Čedok si přitom nechával z ceny vstupenky manipulační poplatek - tedy část distribučního poplatku - na pokrytí svých nákladů. Zbytek rozdílu mezi cenou vstupenky a distribučním poplatkem šlo do kapsy ČMFS, a ten jej měl zdanit. Nicméně zřejmě nezdanil.

 

Právě se děje

Další zprávy