Kauza Čunek zlomila vaz policistům i žalobcům

Eliška Bártová Eliška Bártová, Markéta Chaloupská
23. 2. 2009 12:05
Případ Čunek stál post policisty i státní zástupce
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ač je Jiří Čunek z úplatkářského případu definitivně venku, stála za poslední rok jeho kauza místo několik vysoce postavených státních zástupců i policistů, kteří v příběhu sehráli své role.

Naposledy to byl liberecký státní zástupce Adam Bašný, který byl minulý čtvrtek z postu šéfa žalobců odvolán kvůli tomu, že veřejně kritizoval způsob vyšetřování.

"Komentoval kauzy, ve kterých nebyl činný a které mu nepřísluší komentovat," vysvětloval ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec důvody, proč se rozhodl Bašného odvolat.

Na podivuhodné praktiky v průběhu vyšetřování ostatně vloni poukázal i soudce Vojtěch Cepl - v případu, který vešel do historie justice a politiky pod názvem "kauza justiční mafie".

Cepl totiž soudně potvrdil podezření, že se špičkoví představitelé justice a politiky podezřele domlouvali na tom, jak řídit korupční kauzu Jiřího Čunka.

Personální čistky

A koho všeho že stála kauza vicepremiéra hlavu?

Foto: Ludvík Hradilek
Šéf žalobců v Liberci padl za kritiku kauzy Čunek

Ze šéfovského postu například odešel ředitel ostravské expozitury Vlastimil Studený, jehož lidé kauzu Čunek vyšetřovali a dokonce vicepremiéra z korupce obvinili. Případ zastavil až státní zástupce. Spolu se Studeným odešel i jeden z jeho podřízených.

O co jde v kauze justiční mafie?

Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně

  • Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová řekla, že zainteresovaní žalobci v kauze Čunek se scházeli s vrcholnými soudci a politickými lobbisty, a toto spojení označila za justiční mafii
  • Představitelé justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní se proti tomu ohradili u soudu, ale soudce Vojtěch Cepl v rozsudku uvedl, že opoziční kritika měla pravdu - schůzky politiků, soudců a žalobců v Čunkově případu byly podezřelé
  • Benešová se v současnosti nechala slyšet, že odvolání Bašného je msta, pokus o zastrašování, návrat do 50. let

Studený odešel v dubnu roku 2008, a to podle svých slov na vlastní žádost. Stal se řadovým policistou na krajském ředitelství v Ostrava na odboru hospodářské kriminality a klesl o jednu platovou třídu.

Ačkoliv vedení protikorupční policie odmítlo spojení s kauzou Čunek, Studený v ní hrál jednu z nejdůležitějších rolí.

Několik měsíců totiž dohlížel na práci svého podřízeného Milana Šošovičky, který kauzu údajného půlmilionového úplatku Jiřímu Čunkovi vyšetřoval.

Mimochodem, i Šošovička za poslední rok několikrát změnil post. Kritizovaný vyšetřovatel se po uzavření případu stal šéfem speciální protikorupční skupiny v Olomouci. Necelé tři měsíce po svém povýšení ale skončil opět na svém původním místě - přerovského vyšetřovatele.

Změna vyšetřovatele

A co škatulatům u policie předcházelo? Šošovička chtěl případ uzavřít a předat Čunka soudu. Nicméně těsně předtím zasáhla nejvyšší státní zástupkyně a kauzu převzal jihlavský státní zástupce Arif Salichov, který Šošovičku z případu ihned odvolal.

Jeden z klíčových svědků kauzy Čunek - vrchní komisař Milan Šošovička.
Jeden z klíčových svědků kauzy Čunek - vrchní komisař Milan Šošovička. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
První vyšetřovatel Čunkovy kauzy odchází z funkce

Stíhání Čunka zastavil a ostravské policisty ostře zkritizoval. Šošovičku navíc nařkl z nestandardního způsobu vyšetřování a z procesních chyb.

Vlastimil Studený se však tehdy za svého podřízeného postavil a trval na tom, že vše probíhalo korektně. To nakonec potvrdila i inspekce ministerstva vnitra a státní zastupitelství v Olomouci.

Nesmíte mluvit s médii

Kauza Čunek dopadla kromě policistů také na státní zástupce.

7. srpna 2007: Žalobce Arif Salichov rozhodl, že vyšetřování vedené osm měsíců proti Jiřímu Čunkovi zastaví. Čunek se podle něj nedopustil trestného činu.
7. srpna 2007: Žalobce Arif Salichov rozhodl, že vyšetřování vedené osm měsíců proti Jiřímu Čunkovi zastaví. Čunek se podle něj nedopustil trestného činu. | Foto: Ondřej Besperát
Kritizovaný vyšetřovatel kauzy Čunek byl povýšen

Z funkce byl odvolán také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván, který se dokonce kvůli svému údajně nezákonnému odvolání soudí s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS).

Posléze odešel i jeho podřízený Igor Stříž, který je dnes řadovým státním zástupcem.

Navíc - vedení moravských žalobců po uzavření kauzy nastavilo zcela nová pravidla, která platí až dosud. Státní zástupci nesmějí hovořit s novináři; pokud tak učiní, musí sepsat zápis, o čem mluvili, a poslat to nadřízenému.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy