Josef Zikmund (ANO)
1) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města? A z čeho je zaplatit?
Dalších protipovodňových opatření se dotkla „Strategie rozvoje města Ústí nad Labem na léta 2015 – 2020“, která stála 2 188 430 Kč (z 85 % ji hradil
Evropský sociální fond). Končící zastupitelstvo města Ústí nad Labem ji schválit nestihlo. Strategii podrobíme auditu, prohloubení protipovodňových
opatření zkonzultujeme s Richardem Brabcem, ministrem životního prostředí ČR. Konkrétní projekty budeme koordinovat s Povodím Labe, Povodím Ohře a
okolními městy, jimiž řeka Labe protéká.
2) Ústecké náměstí hyzdí takzvaná díra. Jak byste vyřešil/a tento problém?
Město Ústí nad Labem v červenci 2010 převedlo vlastnické právo k inkriminovanému pozemku na investora, ten však disponoval stavebním povolením pouze pro nižší stavbu. Na vyšší patra povolení nedostal, takže v centru zeje díra. Teď město může jediné: pokusit se tento stav změnit důslednou činností magistrátních právníků a úředníků zejména ze stavebního odboru.
3) Zadlužení města se blíží k 1,5 miliardy korun. Z čeho chcete peníze splácet?
Město má úvěry. My především nechceme Ústí n/L dále zadlužovat. Hospodárnost nastartujeme audity – na radnicích, ve všech organizacích vlastněných a spoluvlastněných městem, všech smluv. Centrálními elektronickými aukcemi projdou nejen všechny veřejné zakázky, ale i veškeré nákupy města a jeho organizací. A uděláme všechno pro to, abychom do Ústí n/L přivedli nové investory, kteří by lidem přinesli práci a městu finance.
4) Chcete podporovat Činoherák Ústí, který po hádce se současným vedením magistrátu díky sbírce rekonstruuje kino Hraničář? A jaké plány máte na využití stávajícího divadla, kam se zatím nedaří najít stálý soubor?
Veřejně jsme vystoupili s kritikou končících zastupitelů, kteří věnovali osm milionů korun divadlu, které nikdo nikdy neviděl: Činohernímu divadlu města Ústí nad Labem (a na další léta mu přislíbili ročně šest milionů korun). Kritizovali jsme i fakt, že divadlo, jež má jen ředitelku a správce, dostalo budovu na Střekově. Severočeské divadlo opery a baletu by mělo příští rok dostat od města padesát milionů korun. Ty nyní hradil Ústecký kraj. Komunální politiky proto nemine formulování zcela nové koncepce finanční podpory nejen divadel, ale kultury v Ústí nad Labem vůbec. Nebudeme šetřit, nebudeme ale nesmyslně rozhazovat.
5) V Ústí roste problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Jak ho chcete řešit?
Přesvědčíme Úřad práce a MPSV ČR, abychom mohli v daleko větší míře využívat veřejně prospěšné práce – zaměstnáme tak část sociálně slabých. S živnostenským úřadem, policií, hasiči okamžitě začneme kontrolovat, zda ubytovny pro sociálně slabé dodržují všechny právní předpisy. Pokud by nebyla v nejbližší době přijata právní norma o zastropování doplatku na sociální bydlení, vyjednáme si zastropování s Úřadem práce v Ústí nad Labem. A protože chceme bezpečné Ústí n/L, a to celé, pošleme do ulic více strážníků. Nabídneme jim kariérní řád i zaměstnanecké benefity, ale za daleko kvalitnější práci.