Kandidátku na ministryni školství čeká debata s prezidentem

ČTK ČTK
8. 6. 2015 20:43
Miloš Zeman chce ve čtvrtek diskutovat o představách Kateřiny Valachové o vedení ministerstva i o tom, jak chce navázat na práci svého předchůdce Marcela Chládka.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: Archiv Úřadu vlády

Praha - Kandidátka na ministryni školství Kateřina Valachová se sejde s prezidentem Milošem Zemanem ve čtvrtek. Řekla to mluvčí Valachové Jarmila Balážová. Schůzka se uskuteční v 11:00 na Pražském hradě.

Valachovou do funkce navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) místo Marcela Chládka. Toho Zeman na žádost Sobotky odvolal v pátek. Úřad dočasně řídí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Prezident se tradičně s kandidáty na ministerské křeslo schází.

Na setkání by se podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka mělo diskutovat o představách Valachové o vedení ministerstva i o tom, jak chce navázat na práci svého předchůdce.

Valachová, která není členkou žádné strany, za svůj první úkol označila vyjednání vyššího rozpočtu. Hodlá pokračovat ve zvyšování platů učitelů i nepedagogických pracovníků a chce dokončit rozpracované reformy.

Sobotka po ní žádá, aby zajistila co nejhladší schválení novely vysokoškolského zákona, pokročila v oblasti začleňování handicapovaných dětí do běžných škol a připravila reformu financování regionálního školství. Měla by podle něj také zvýšit podporu technického a odborného školství. Očekává rovněž, že dokončí práce na koncepci financování sportu.

Chládek musel skončit v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců úřadu. Ministr, který šikanu popírá, podle předsedy vlády už nesplňoval přísné nároky na výkon funkce.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy