Ministryní školství bude Valachová, navrhl Sobotka Zemanovi

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 5. 6. 2015 16:14
Náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová je podle premiéra vzdělaná a pracovitá.
Favoritka na ministryni školství Kateřina Valachová.
Favoritka na ministryni školství Kateřina Valachová. | Foto: Archiv Úřadu vlády

Praha - Končícího ministra školství Marcela Chládka nahradí náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová, informoval premiér Bohuslav Sobotka.

Kandidátku v pátek odpoledne navrhl prezidentovi. Miloš Zeman již dříve avizoval, že se bude chtít s Chládkovou nástupkyní před jmenováním nejdříve sejít. "Nemám ale informace, že by paní Valachovou nechtěl jmenovat," dodal Sobotka.

Premiér na Valachové ocenil, že dříve pracovala v kanceláři ombudsmana. "Zná velmi dobře prostředí v Parlamentu a více než rok byla klíčovou součástí přípravy většiny vládních návrhů zákonů, včetně těch, které předkládalo ministerstvo školství. Znám ji jako vzdělaného, dynamického a velmi pracovitého člověka," uvedl premiér.

Osmatřicetiletá Valachová je vystudovaná právnička, která je nyní náměstkyní pro legislativu ministra Jiřího Dienstbiera. Školství se ale nikdy nevěnovala. Přesto porazila druhého vážného kandidáta - prorektora Karlovy univerzity Stanislava Štecha, a to právě díky zkušenostem v politickém prostředí.

Od Valachové Sobotka očekává, že v krátké době stabilizuje personální situaci na ministerstvu. Má se soustředit na novelu zákona o vysokých školách, připravit reformu financování regionálního školství a řešit inkluzivní vzdělávání či evropské fondy.

"Prioritou je zlepšit fungování technického a středního odborného školství v návaznosti na potřeby trhu práce a dokončit novou koncepci financování českého sportu," dodal premiér.

Prezident také v pátek podepsal Chládkovo odvolání. Sám Chládek po čtvrtečním setkání s prezidentem tvrdil, že ho Zeman odvolat nechtěl a musel ho přesvědčovat.

"Já jsem pana prezidenta požádal, aby tento návrh přijal. Zatím nevím, kdy k podepsání dojde, domnívám se, že by to mohlo být během zítřka," uvedl Chládek po schůzce na Hradě.

Premiér nepředpokládá, že by mělo ze strany prezidenta dojít k nějakým odkladům nebo k nějakému zdržování. Chládek končí kvůli podezření, že šikanuje své podřízené na ministerstvu a chová se nevhodně k ženám.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy