Služební zákon a školství? Chládka může nahradit právnička

Luboš Kreč
4. 6. 2015 13:52
Premiér Bohuslav Sobotka si do funkce ministryně školství podle všeho vybral Kateřinu Valachovou - osmatřicetiletou náměstkyni ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: Archiv Úřadu vlády

Praha - Ministryní školství by mohla být celoživotní expertka na správní právo Kateřina Valachová.

Nynější náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera je hlavní favoritkou podle ČTK, a že má dobré šance post získat, potvrdily i zdroje HN a Aktuálně.cz.

Jiří Dienstbier se k jejímu případnému odchodu nechtěl vyjadřovat. Na dotaz, co by pro něj znamenal odchod klíčové náměstkyně, odpověděl pouze: "Všechno je řešitelné."

Valachová, která nyní nezvedá telefon a v minulých dnech se k případné nominaci nechtěla vyjadřovat, vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Ve své závěrečné práci se věnovala problémům stavebního řádu.

Kateřina Valachová se narodila v roce 1976, mluví anglicky a německy. Krátce působila na brněnském magistrátu, v letech 2003 až 2012 pracovala v kanceláři ombudsmana - nejprve jako vedoucí analytického oddělení, pak jako šéfka právního odboru. Před nástupem do Dienstbierova týmu řídila legislativní odbor v Senátu.

Na Úřadu vlády dostala na starost hlavně přípravu zákona o státní službě, který začal platit od ledna 2015, podílela se také na výběru superúředníka, tedy náměstka ministra vnitra, který na chod vládní administrativy dohlíží. Tím se nedávno stal Josef Postránecký.

Z aparátu Úřadu vlády přímo do Sobotkova týmu naposledy zamířila nynější ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Tu si z místa šéfky sekce EU fondů loni na podzim vytáhl Andrej Babiš, když potřeboval nahradit Věru Jourovou, která odešla dělat eurokomisařku do Bruselu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy