Chládek: Zeman podepíše moje odvolání. Přemluvil jsem ho

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 4. 6. 2015 15:18
Nového ministra či ministryni školství oficiálně představí premiér Sobotka v pátek. Podle zákulisních informací půjde o Kateřinu Valachovou z Úřadu vlády.
Marcel Chládek.
Marcel Chládek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman podepíše odvolání ministra školství Marcela Chládka. Končící ministr ho k tomu ale údajně musel přemlouvat.

"Já jsem pana prezidenta požádal, aby tento návrh přijal. Zatím nevím, kdy k podepsání dojde, domnívám se, že by to mohlo být během zítřka," uvedl Chládek po schůzce na Hradě.

V pátek se má Zeman setkat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a vyslechnout si návrh na Chládkova nástupce. Tím by podle zákulisních informací měla být náměstkyně ministra pro legislativu a lidská práva Kateřina Valachová.

Osmatřicetiletá Valachová je vystudovaná právnička, která v minulosti působila v kanceláři ombudsmana. Školství se ale nikdy nevěnovala. "Je to schopná manažerka," vysvětluje nejmenovaný zdroj ze sociální demokracie, proč by mohla volba padnout právě na ni.

Premiér zatím informaci nepotvrdil, již dříve ale řekl, že by rád do vlády přivedl další ženu. Pokud by se Valachová přesunula na školství, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier by přišel o klíčového člověka ve svém úřadu. Její případný odchod ale ministr nechtěl komentovat.

Chládek končí kvůli podezření, že šikanuje své podřízené na ministerstvu a chová se nevhodně k ženám. Zeman však již ve středu na návštěvě Jihočeského kraje Chládkovo chování bagatelizoval.

"Rozhodně s ním nebudu mluvit o sexuálním harašení. Ověřil jsem si nejen na vlastní ženě, zda oslovení 'vypadáte lahodně' je lichotkou, nebo urážkou," řekl prezident v narážce na jednu ze zaměstnankyň ministerstva, která si stěžovala na nevhodné poznámky.

Hledání ministra

Jako o favoritech na Chládkovo místo se již dříve mluvilo především o prorektorovi Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi a náměstkyni Valachové.

Štech je však momentálně v zahraničí a žádnou nabídku od premiéra nedostal. Nominace exsenátorky Aleny Gajdůškové, poslankyně Vlasty Bohdalové nebo náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Tesky Arnoštové, o kterých se také spekuluje, jsou ale podle zákulisních informací spíše nepravděpodobné.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy