Přidám učitelům a podpořím školky, říká budoucí ministryně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 5. 6. 2015 17:29
Náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová, kterou premiér navrhl jako novou ministryni, chce pro školství příští rok miliardy navíc.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: ČTK

Praha - "Budu pokračovat v navyšování platů pedagogických a nepedagogických pracovníků i podpoře jejich dalšího vzdělávání," slibuje kandidátka na novou ministryni školství Kateřina Valachová.

Pro učitele chce připravit kariérní řád s osobním hodnocením, které je bude motivovat v práci.

Hodlá také navýšit kapacitu mateřských a základních škol. "Čeká na to řada rodičů. Nemůžeme šetřit na tom, že máme více dětí v mateřských či základních školách," dodala budoucí ministryně na své první tiskové konferenci.

Aby podobná opatření prosadila, bude muset Valachová jednat s ministerstvem financí o navýšení peněz do rozpočtu ministerstva. Bude mít podobné požadavky jako její předchůdce Chládek - ten chtěl ve srovnání s rozpočtovým výhledem 8,9 miliard korun navíc.

"První a nejzásadnější krok bude prosadit tyto požadavky při přípravě státního rozpočtu na rok 2016," myslí si Valachová.

Budoucí šéfka resortu bude muset řešit také problémy se segregací ve vzdělávání. Česká republika dlouhodobě čelí kritice od Amnesty International i od Evropské komise kvůli tomu, že posílá příliš romských dětí do praktických škol.

"Budu pokračovat v prioritě vlády, tedy zajistit rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny děti," řekla k tomu Valachová. V této oblasti má zkušenosti vzhledem k tomu, že přichází z úřadu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a pracovala také v kanceláři obmudsmana.

Zkušená expertka na právo

Valachová se dříve školství nikdy nevěnovala, podle premiéra je však schopná, vzdělaná a umí se pohybovat v politickém prostředí.

"Pokud se prezident republiky Miloš Zeman rozhodne pro mé jmenování do funkce ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, bude pro mě vedení tohoto resortu nejen velkou profesní a odbornou výzvou," dodala Valachová.

Osmatřicetiletá právnička má v čele školství nahradit Marcela Chládka, který končí kvůli podezření, že šikanoval zaměstnance. Premiér Bohuslav Sobotka ji v pátek odpoledne navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se s ní chce v nejbližších dnech sejít, Chládkovo odvolání už podepsal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy