Přidám učitelům a podpořím školky, říká budoucí ministryně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 5. 6. 2015 17:29
Náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová, kterou premiér navrhl jako novou ministryni, chce pro školství příští rok miliardy navíc.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: ČTK

Praha - "Budu pokračovat v navyšování platů pedagogických a nepedagogických pracovníků i podpoře jejich dalšího vzdělávání," slibuje kandidátka na novou ministryni školství Kateřina Valachová.

Pro učitele chce připravit kariérní řád s osobním hodnocením, které je bude motivovat v práci.

Hodlá také navýšit kapacitu mateřských a základních škol. "Čeká na to řada rodičů. Nemůžeme šetřit na tom, že máme více dětí v mateřských či základních školách," dodala budoucí ministryně na své první tiskové konferenci.

Aby podobná opatření prosadila, bude muset Valachová jednat s ministerstvem financí o navýšení peněz do rozpočtu ministerstva. Bude mít podobné požadavky jako její předchůdce Chládek - ten chtěl ve srovnání s rozpočtovým výhledem 8,9 miliard korun navíc.

"První a nejzásadnější krok bude prosadit tyto požadavky při přípravě státního rozpočtu na rok 2016," myslí si Valachová.

Budoucí šéfka resortu bude muset řešit také problémy se segregací ve vzdělávání. Česká republika dlouhodobě čelí kritice od Amnesty International i od Evropské komise kvůli tomu, že posílá příliš romských dětí do praktických škol.

"Budu pokračovat v prioritě vlády, tedy zajistit rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny děti," řekla k tomu Valachová. V této oblasti má zkušenosti vzhledem k tomu, že přichází z úřadu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a pracovala také v kanceláři obmudsmana.

Zkušená expertka na právo

Valachová se dříve školství nikdy nevěnovala, podle premiéra je však schopná, vzdělaná a umí se pohybovat v politickém prostředí.

"Pokud se prezident republiky Miloš Zeman rozhodne pro mé jmenování do funkce ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, bude pro mě vedení tohoto resortu nejen velkou profesní a odbornou výzvou," dodala Valachová.

Osmatřicetiletá právnička má v čele školství nahradit Marcela Chládka, který končí kvůli podezření, že šikanoval zaměstnance. Premiér Bohuslav Sobotka ji v pátek odpoledne navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se s ní chce v nejbližších dnech sejít, Chládkovo odvolání už podepsal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy