Praha - Navzdory tomu, že se vyřazený prezidentský kandidát Tomio Okamura bude bránit u Ústavního soudu, nemají jeho úspěšnější kolegové z případného odkladu voleb obavy.
A to ani přes to, že většina nemá pro případné prodloužení kampaně žádné rezervy.
Buď nepočítají s tím, že by k odkladu reálně mohlo dojít, nebo jsou jejich náklady na kampaň natolik minimální, že by je ani její případné prodloužení neohrozilo.
Vyplývá to z prvních reakcí oslovených kandidátů a jejich štábů.
"Objednávky jsou poslané, je to rozběhnuté, v tuto chvíli vše směřuje k původnímu termínu. Až ve chvíli, kdy se ukáže, že dojde k nějaké změně, přehodnotíme situaci a uvidíme, co dál," říká mluvčí Jana Fischera Jana Víšková.
Podle Přemysla Sobotky i jeho poradce Petra Kostky zatím není na co se připravovat, protože jde jen o spekulace.
"Jde o to, zda by to mělo odkladný účinek; nicméně jediné, co je teď na stole, je hrozba, nebo upozornění pana Okamury, že podá stížnost k Ústavnímu soudu," konstatuje Kostka.
Žádné vzrušení Okamurovo prohlášení nevyvolalo ani v táboře Vladimíra Franze.
"Rozhodnutí Ústavního soudu nemá odkladný charakter, takže nás to nechává chladnými. Navíc to považujeme za krajně nepravděpodobné," zní z úst Franzova mluvčího Jakuba Hussara.
Klid je také ve štábu Jany Bobošíkové, kterou Nejvyšší správní soud - na rozdíl od Tomia Okamury a Vladimíra Dlouhého - minulý týden vrátil zpět do hry, když nařídil ministerstvu vnitra, aby ji pro přímou volbu prezidenta zaregistrovalo.
Podle jejího mluvčího Václava Musílka není hrozba odkladu volby nic, s čím by štáb nepočítal.
Bez peněz? Žádný problém
"Peníze na dodatečnou kampaň v záloze nemáme, ale ta naše je tvořena zadarmo, takže to pro nás nepředstavuje vážnější komplikaci," dodává Musílek.
Podobně se k tomu staví také ve štábu Zuzany Roithové.
"My máme kampaň založenou na dobrovolnické práci a podpoře Zuzany Roithové osobně nebo plachtami na domech či plotech, takže případné odložení nás nijak netrápí," říká její mluvčí Martin Horálek.
Vzhledem k tomu, že pro případ odložení termínu přímé volby nikdo z oslovených kandidátů nepočítal s dodatečnou finanční rezervou, bude zajímavé pozorovat zejména postup těch, kteří mají podle průzkumů na Hrad nejblíže.
Na odklad voleb nejsou kandidáti připraveni
Při případném odložení termínu by totiž někteří z nich mohli mít problémy s dalším průběhem kampaně. To naznačují i slova Jiřího Dienstbiera.
"S podáním stížnosti jsem počítal. Finanční rezervy nemám a z tohoto hlediska by odložení termínu voleb byl problém - ale předpokládám, že nejsem sám," říká kandidát sociální demokracie.
Jedinou výjimkou je tak v tomto ohledu zřejmě Karel Schwarzenberg, i když jeho zdroje na kampaň také nebudou bezedné.
"Zatím žádné změny v kampani nečiníme, ale situaci sledujeme. Máme určitou finanční rezervu v kampani. Pokud by se ale volba protáhla o mnoho týdnů či dokonce měsíců, logicky bychom museli oslovovat další možné sponzory a hledat úspornější režim," říká jeho mluvčí Marek Pražák.
Stihne se původní termín voleb?
Podle zákona mají stěžovatelé na podání stížnosti k Ústavnímu soudu lhůtu šedesáti dnů od doručení rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Druhý neúspěšný kandidát Vladimír Dlouhý však na tiskovém brífinku tuto možnost vyloučil.
Sám Ústavní soud žádné lhůty na rozhodnutí stanoveny nemá - a bez ohledu na to, co si myslí ve volebním štábu Vladimíra Franze, je v jeho pravomoci volby odložit.
Podle Stanislava Polčáka (TOP 09) se volby do stanoveného termínu už nedají stihnout. "Možná bude muset Ústavní soud zvážit, zda nevydat předběžné opatření," řekl Polčák.
Jeho kolega z ODS Marek Benda si naopak myslí, že volba se stihnout dá."Ústavní soud ale může teoreticky volbu odložit. Jsme zvyklí, že Ústavní soud využije všech možností, které má," míní Benda.
Sám Ústavní soud zatím s jakýmkoli vyjádřením vyčkává do doby, než případné stížnosti reálně do Brna doputují.