Okamura se odvolá, Ústavní soud čeká na "noty"

Domácí Domácí
17. 12. 2012 15:30
Podnikatel se chce odvolat proti vyloučení z prezidentského klání k Ústavnímu soudu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odmítnutý kandidát v souboji o Hrad Tomio Okamura se rozhodl dál bojovat o své právo účastnit se historicky první přímé volby prezidenta.

Podnikatel se chce odvolat proti svému vyloučení z prezidentského klání k Ústavnímu soudu. Stížnost chce podat mezi vánočními svátky. Oznámil to na pondělní tiskové konferenci.

Druhý odmítnutý kandidát Vladimír Dlouhý zatím stížnost podávat nebude, počká ale, zda se volby uskuteční v plánovaném termínu.

Podle Okamury Nejvyšší správní soud vyškrtnutím jeho osoby krátí o ústavní právo přibližně 60 tisíc lidí, kteří petici za podnikatelovu kandidaturu podepsali.

Zároveň chce dokázat, že podpisy na jeho petici nejsou falešné a že není podvodník.

"Ozývali se mi lidé, kteří podpisy sbírali, že pro lepší čitelnost údaje vypisovali sami, podle toho, co jim kdo diktoval, a teprve pak je nechali podepsat," vysvětloval Okamura, proč se na arších opakovaly tytéž rukopisy.

I Vladimír Dlouhý ve svém pondělním vystoupení odmítl informace, že by podpisy za jeho zvolení byly falešné a že by s nimi jakkoli manipuloval. Uvedl, že sedm tisíc podpisů dokonce jeho tým vyškrtnul, poněvadž si nebyl jist jejich pravostí.

Ačkoli si je jist splněním podmínky pro kandidaturu, od ústavní stížnosti prozatím ustupuje s odůvodněním, že nechce destabilizovat první přímou prezidentskou volbu. "Nejlepší pro naši zemi je, aby proběhla v plánovaných termínech," uvedl.

Další zapojení do prezidentských voleb by pak zvážil až poté, co by Ústavní soud lednový termín zrušil. "Moje stížnost by pak mohla přispět lepší formě zákona, aby se již neopakovaly tyto tahanice," dodal.   

Ústavní soud vyčkává

Straničtí experti v oboru práva, kteří se podíleli na tvorbě zákonů kolem přímé volby, se pak neshodují, do jaké míry je prezidentské klání ohroženo. 

"Myslím, že se to už do stanovené volby stihnout nedá. Možná bude muset Ústavní soud zvážit, zda nevydat předběžné opatření," uvedl Stanislav Polčák z TOP 09.

"Volba se stihnout dá. Ale Ústavní soud může teoreticky volbu odložit. Jsme zvyklí, že Ústavní soud využije všech možností, které má," míní jeho kolega z ODS Marek Benda.

Sám Ústavní soud zatím s jakýmkoli vyjádřením vyčkává do doby, než případné stížnosti reálně do Brna doputují.

"Nevíme, podle jakých not budeme rozhodovat. A ty noty jsou ústavní stížnost, tedy jaké učiní návrhy, jaké vznese argumenty," vysvětluje současný distanc generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Podle něj ovšem již nyní analytici Ústavního soudu zkoumají rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a sledují dění kolem přímé volby. "Děláme si předběžné úvahy, jaké jsou varianty, ale těch jsou desítky," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy