Okamura se odvolá, Ústavní soud čeká na "noty"

Domácí Domácí
17. 12. 2012 15:30
Podnikatel se chce odvolat proti vyloučení z prezidentského klání k Ústavnímu soudu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odmítnutý kandidát v souboji o Hrad Tomio Okamura se rozhodl dál bojovat o své právo účastnit se historicky první přímé volby prezidenta.

Podnikatel se chce odvolat proti svému vyloučení z prezidentského klání k Ústavnímu soudu. Stížnost chce podat mezi vánočními svátky. Oznámil to na pondělní tiskové konferenci.

Druhý odmítnutý kandidát Vladimír Dlouhý zatím stížnost podávat nebude, počká ale, zda se volby uskuteční v plánovaném termínu.

Podle Okamury Nejvyšší správní soud vyškrtnutím jeho osoby krátí o ústavní právo přibližně 60 tisíc lidí, kteří petici za podnikatelovu kandidaturu podepsali.

Zároveň chce dokázat, že podpisy na jeho petici nejsou falešné a že není podvodník.

"Ozývali se mi lidé, kteří podpisy sbírali, že pro lepší čitelnost údaje vypisovali sami, podle toho, co jim kdo diktoval, a teprve pak je nechali podepsat," vysvětloval Okamura, proč se na arších opakovaly tytéž rukopisy.

I Vladimír Dlouhý ve svém pondělním vystoupení odmítl informace, že by podpisy za jeho zvolení byly falešné a že by s nimi jakkoli manipuloval. Uvedl, že sedm tisíc podpisů dokonce jeho tým vyškrtnul, poněvadž si nebyl jist jejich pravostí.

Ačkoli si je jist splněním podmínky pro kandidaturu, od ústavní stížnosti prozatím ustupuje s odůvodněním, že nechce destabilizovat první přímou prezidentskou volbu. "Nejlepší pro naši zemi je, aby proběhla v plánovaných termínech," uvedl.

Další zapojení do prezidentských voleb by pak zvážil až poté, co by Ústavní soud lednový termín zrušil. "Moje stížnost by pak mohla přispět lepší formě zákona, aby se již neopakovaly tyto tahanice," dodal.   

Ústavní soud vyčkává

Straničtí experti v oboru práva, kteří se podíleli na tvorbě zákonů kolem přímé volby, se pak neshodují, do jaké míry je prezidentské klání ohroženo. 

"Myslím, že se to už do stanovené volby stihnout nedá. Možná bude muset Ústavní soud zvážit, zda nevydat předběžné opatření," uvedl Stanislav Polčák z TOP 09.

"Volba se stihnout dá. Ale Ústavní soud může teoreticky volbu odložit. Jsme zvyklí, že Ústavní soud využije všech možností, které má," míní jeho kolega z ODS Marek Benda.

Sám Ústavní soud zatím s jakýmkoli vyjádřením vyčkává do doby, než případné stížnosti reálně do Brna doputují.

"Nevíme, podle jakých not budeme rozhodovat. A ty noty jsou ústavní stížnost, tedy jaké učiní návrhy, jaké vznese argumenty," vysvětluje současný distanc generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Podle něj ovšem již nyní analytici Ústavního soudu zkoumají rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a sledují dění kolem přímé volby. "Děláme si předběžné úvahy, jaké jsou varianty, ale těch jsou desítky," dodal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy