Kampaň exprimátora Kasla: Místo občanů hájí developera

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 5. 2014 5:30
Bytový dům Novodvorská budí emoce. Na jedné straně stojí občané, samospráva i úředníci, na druhé španělský investor a bývalý primátor Jan Kasl.
Jan Kasl
Jan Kasl | Foto: ČTK

Praha – Španělský developer Hercesa nemá v Praze-Libuši lehké pořízení. Proti jeho projektu domu v Novodvorské ulici se staví tamní občané, politici, úředníci i stavební úřad.

Před několika lety ovšem získal trumf – na přepracování návrhu si najal architekta a bývalého pražského primátora Jana Kasla. S jeho pomocí se projektu, který v průběhu let u úřadů několikrát ztroskotal, začalo dařit o poznání lépe.

Podle informací deníku Aktuálně.cz Kasl, který se chce ucházet o hlasy Pražanů v komunálních volbách jako jednička na kandidátce hnutí ANO, lobbuje za kontroverzní projekt jak u politiků, tak u úředníků.

"Od okamžiku, kdy se tím začal zabývat pan Kasl, se významným způsobem změnil přístup magistrátu, je k developerovi vstřícnější,“ tvrdí nezávislý zastupitel Prahy-Libuš Radek Řezanka, který bydlí v jednom z okolních domů.

Stavba s 200 byty budí vášně u místních především proto, že se svými dvaatřiceti metry dvojnásobně převyšuje výškovou hladinu určenou pro dané území. Kvůli bytovému domu by se navíc musely zbourat patrové garáže o dvou stech místech.

Práce pro primátora i developera

Developer se ovšem nevzdává, hraje se totiž o lukrativní lokalitu blízko stanice plánovaného metra D. V posledním roce se navíc dočkal alespoň několika menších úspěchů poté, co se obrátil přímo na pražský magistrát.

Investor měl například problém s tím, že mu dopravní odbor Prahy 12 nepovolil připojení na místní komunikaci. Úředníci také požadovali, aby v případě stavby nahradil 191 zrušených parkovacích míst. Obě stanoviska ovšem během jednoho měsíce zrušil magistrátní Odbor dopravních agend. Stavbu kladným vyjádřením podpořil také Institut pro plánování a rozvoj Prahy.

Kasl je poradcem primátora Hudečka. "Nevzpomínám si, že by se mnou o tom mluvil," říká Hudeček o Novodvorské.
Kasl je poradcem primátora Hudečka. "Nevzpomínám si, že by se mnou o tom mluvil," říká Hudeček o Novodvorské. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle několika zdrojů z řad zaměstnanců magistrátu s tamními úředníky kvůli Novodvorské vyjednával právě Kasl. Na magistrátu se pohybuje běžně – pracuje totiž jako poradce primátora Tomáše Hudečka. Ten tvrdí, že s Kaslem o této konkrétní stavbě nemluvil, a vyhýbavě odpovídají také šéfové odborů.

"Nejsem si vědom jednání s panem architektem Kaslem,“ hájí se šéf Odboru dopravních agend Jan Heroudek. Postup jeho úřadu v této kauze prý není neobvyklý.

Úředníci z Prahy 12 však upozorňují na to, že ohledně nahrazení parkovacích míst nevydali rozhodnutí, ale pouhé stanovisko, proti kterému investor nemůže podat oficiální odvolání k magistrátu. Odboru dopravních agend ovšem stačilo, že developer podal "podnět“, tedy že si lidově řečeno přišel postěžovat.

"Šlo opravdu o podnět, nicméně správní orgán je povinen jej vyhodnotit a řešit v intencích zákona,“ tvrdí Heroudek.

"S tímto postupem jsme se setkali při přezkumu stanoviska poprvé,“ oponují úředníci z Prahy 12. Stanovisko nadřízeného úřadu je však pro ně závazné, a tak jim nezbylo nic jiného než vyjít developerovi vstříc.

Já nic, já architekt

Kasl sám odmítá, že by s prosazováním odmítané stavby měl něco společného. "Já to nikde neřeším, jsem jen architekt, který zpracoval ten poslední projekt,“ uvedl Kasl.

Že je to právě on, kdo za stavbu jedná, ovšem kromě zdrojů z magistrátu oficiálně potvrdili i úředníci z Prahy 12. Kasl jednal právě s odborem dopravy, který vydal pro developera nepříznivá stanoviska. "Pochopitelně hájil zájmy investora,“ uvedli zástupci odboru.

Na svoji stranu se snažil dostat také zastupitele městské části Praha-Libuš. Ti jsou napříč stranami v bojkotu stavby zajedno (proti nehlasovali pouze tři členové ODS) a na Kaslovy návštěvy komise pro územní rozvoj či jednání zastupitelstva dodnes vzpomínají s pobouřením.

"Můj dojem z jednání pana Kasla je velmi negativní. Hodnotím je jako arogantní a povýšené. Nezaregistrovala jsem z jeho strany žádné ústupky či snahu vyjít našim zcela legitimním požadavkům vstříc,“ myslí si místostarostka Jaroslava Adámková (ČSSD).

Někdo vás navedl

Starosta městské části Jiří Koubek (TOP 09) se zase pozastavuje nad tím, že architekt předložil projekt, který je v rozporu se základními pražskými pravidly pro výstavbu. "Nezná pražské stavební předpisy, nebo spoléhá na to, že magistrátní úředníci jsou ohební a zaleknou se jeho kandidatury?“ konstatoval Koubek.

Zastupitelé Prahy-Libuš teď čekají, jakou pozici získá Kasl po komunálních volbách. "Pan Kasl nepatří k těm, kdo ustupuje či přistoupí na kompromis. Pokud nepořídí s námi, vydá se jinou cestou,“ dodala Adámková.

Zeptat se přímo Jana Kasla, jak to bude s jeho prací pro developery, pokud se probojuje do pražského zastupitelstva, možné není. "Nemám zájem se k tomu vyjadřovat. Neděláte to z vlastní vůle, někdo vás navedl,“ odmítá žádost o rozhovor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy