Kamiony trápí stovky obcí. Mapa ukazuje, kde nejvíc

Domácí Domácí
29. 12. 2010 20:50
Přehled nejpostiženějších míst zveřejnila Dopravní federace na svém webu
Kamiony se dálnicím kvůli mýtnému vyhýbají
Kamiony se dálnicím kvůli mýtnému vyhýbají | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Mapu obcí, které jsou postiženy kamionovou dopravou zveřejnila ve středu na svých internetových stránkách Dopravní federace.

Společnost, ve které jsou sdruženy ekologické organizace, dosud vybrala stovku obcí, kde kamiony ztěžují lidem život. "Mapa byla vytvořena a je stále aktualizována na základě informací z médií či od samotných starostů," uvedla federace.

Důvodem této zátěže je podle sdružení objíždění úseků zpoplatněných mýtem.

"Po zavedení mýta de facto pouze na dálnicích a po dosavadních nesystematických úpravách si obce opakovaně stěžovaly na zvýšení počtu projíždějících nákladních vozidel," tvrdí.

Situace se ješte zhorší

V příštím roce lze navíc očekávat další zhoršení situace. Mýtné se má totiž od Nového roku zdražit o čtvrtinu a kamiony tak budou platit na dálnicích průměrně pět korun za kilometr.

"Objíždění zpoplatněných úseků lze efektivně omezit jedině rozšířením mýta pro nákladní dopravu na celou silniční síť. Zlepší se tak život obyvatel desítek či stovek měst a vesnic i řidičů osobních aut na silnicích nižších tříd, a také výrazně sníží míra poškozování těchto silnic," navrhuje řešení situace Aleš Kuták z Dopravní federace.

Mýtné se v ČR zatím vybírá zhruba na 1100 kilometrech dálnic a rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic první třídy.

Ministr dopravy Vít Bárta by chtěl v dohledné době rozšířit mýtný systém z dálnic na všechny silnice první třídy a některé silnice nižších tříd. Podle něj bude mít především regulační funkci, finančně bude ale ztrátový.

 

Právě se děje

Další zprávy