Praha - Obcím v šesti českých regionech svitla zatím teroretická naděje, že by za jejich humny neskončily tuny vyhořelého paliva z Temelína a Dukovan.
Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů totiž prověří, jestli by se konečné úložiště nebezpečného odpadu nemohlo vybudovat v některém z vojenských újezdů.
Zatím ovšem půjde jen o zkoumání geologických map, zda by vojenská cvičiště vůbec přicházela v úvahu pro podzemní sklad, kde by vyhořelé palivo zůstalo až sto tisíc let, než by vychladlo a přestalo být nebezpečné.
"Ukončení těchto prací se předpokládá do května 2009. Teprve poté bude možné říci, zda na některém z uvedených vojenských území jsou splněna základní geologická kritéria, a má tak smysl začít tam s dalším velmi podrobným průzkumem," řekla mluvčí správy Lucie Steinerová.
Hospodářské noviny uvedly, že s nápadem prozkoumat vojenské prostory přišel ministr průmyslu Martin Říman. V republice je pět vojenských prostorů: Hradiště u Karlových Varů, Boletice u Českého Krumlova, Brdy u Příbrami, Březina u Vyškova a Libavá u Olomouce.
Civilní oblasti zůstávají
To, že Správa úložišť radioaktivních odpadů prověří armádní území, neznamená, že se vzdá už šesti vytipovaných civilních oblastí. I když většina místních obyvatelel nesouhlasí s tím, aby vyhořelé palivo z jaderných elektráren skončilo právě u nich.
"Jsme si vědomi toho, že ne ve všech lokalitách jsou veřejné mínění i tamní samospráva nakloněny jednání o možnosti výstavby hlubinného úložiště v jejich regionu," konstatoval ředitel správy Vítězslav Duda.
"V komunikaci s obcemi ve vytipovaných lokalitách chceme pokračovat, zároveň však prověříme další místa, ve kterých budou splněna geologická kritéria a zároveň v nich mohou existovat příznivější podmínky i z hlediska postojů veřejnosti. V této souvislosti budou hodnocena i území vojenských újezdů," dodal Duda.
Zařazení některého vojenského újezdu mezi vhodná území pro hlubinné úložiště připadá v úvahu v roce 2010 či 2011.