Praha - Na dlouhém výpisu telefonní komunikace lobbisty Romana Janouška z podzimu 2007 se po expremiéru Topolánkovi či lidech z okolí prezidenta Klause objevilo jméno zatím nejmocnějšího státního úředníka.
Jeho jméno přinesl ve včerejším vydání deník Insider, který připomíná, že jde o muže s vlivem na kauzy dotýkající se nejvyšších pater politiky.
Milan Cícer je dnes totiž mocným šéfem Finančně analytického útvaru na ministerstvu financí, který mimo jiné předal policii kauzu ProMoPro, která zřejmě definitivně poničila kariéru místopředsedy ODS Alexandra Vondry.
V roce 2007, kdy si s Janouškem telefonovali a posílali esemesky, byl Cícer policejním důstojníkem se specializací na finanční kriminalitu. Pak ho získal do svých služeb ministr financí Miroslav Kalousek.
Jen od vzniku současné koaliční vlády se Cícerův FAÚ pustil nejen do Vondrova ProMoPro, ale policii předal také případ související s koaliční stranou Věci veřejné - kvůli stranickému hospodaření podal trestní oznámení na „čaroděje účtů" VV Michala Babáka. Naposled FAÚ zjišťoval, zda majetky zákulisních hráčů politiky neboli kmotrů korespondují s jejich přiznávanými příjmy.
Proč se bát FAÚ
- Finančně analytický útvar ministerstva financí rozjel své aktivity loni a nepoctiví politici záhy pochopili, z čeho mají mít strach.
- Začalo to kauzou ProMoPro, předraženou půlmiliardovou zakázkou, která jde za týmem Alexandra Vondry. FAÚ dohledal v zahraničí peníze, nechal je zablokovat a podal trestní oznámení. Vondrovi se sice obvinění zatím vyhnulo, jeho politická kariéra je ale v troskách.
- Podobné to bylo s „čarodějem" Věcí veřejných Michalem Babákem a jeho finančními transakcemi, které používal při stranickém financování. FAÚ opětovně podával trestní oznámení a Babákův byznys (auditování firem) de facto skončil.
- A ještě dřív si FAÚ posvítil na Aleše Řebíčka a jeho bývalou firmu Viamont, které se po jeho vstupu do vrcholné politiky začalo zázračně dařit na poli veřejných zakázek.
- FAÚ může prolamovat bankovní tajemství, nahlíží do daňových přiznání. Fakticky funguje jako finanční špionáž.
- Po smršti loňských politických kauz ale FAÚ současně čelil kritice, že jedná na politickou objednávku a pod tlakem Miroslava Kalouska. Útvar i ministři to striktně odmítli, nebyl však nikdo, kdo by to vlastně mohl v praxi zkontrolovat.
- Ačkoli útvar disponuje obrovskými pravomocemi, kontrola nad ním totiž není prakticky žádná.
- FAÚ sice spadá pod ministra financí, ten ale podle zákona nesmí do konkrétních kauz vstupovat. Poslanci proto nyní zvažují, že by se změnil zákon, aby nad útvarem fungoval nějaký dohled.
- Ačkoli FAÚ existuje už několik let, jeho postavení se výrazně změnilo před třemi lety po nástupu Milana Cícera do jeho čela. Tehdejšího policejního důstojníka s ukázkovým CV a jazykovým vybavením si vybral přímo ministr Kalousek. A Cícer jeho očekávání nezklamal.
Kdy a kde se sejdeme
Insider z Janouškova výpisu telefonních hovorů za září a říjen 2007 vyčetl, že s Milanem Cícerem si tehdy posílali hlavně SMS. Telefonní hovory byly sporadické.
Tak například 4. září si policista s vrchním kmotrem vyměnili tři SMS. Nejprve psal minutu po páté odpoledne Janoušek Cicerovi, ten mu o minutu později odpovídá. Janouškova reakce dorazila přes SMS zprávu v 17.10.
Další SMS putovala o den později, další o pět dní později. 12. září si dnešní Kalouskův detektiv a Janoušek třikrát telefonovali a o den později znovu.
Podle následných zjištění deníku Insider si oba muži po telefonu v podstatě jen domlouvali schůzky.
Mlčím, tedy jsem
Cícer tehdy používal služební telefon 603 191 xxx (Insider kvůli ochraně údajů uvedl jen začátek zachyceného telefonního čísla) a Insider píše, že si tuto informaci ověřil z oficiálního telefonního seznamu finanční policie, který získal. Právě u policie, kde dělal šéfa odboru daní finanční policie a později náměstka protikorupční služby, bylo Cícerovi toto telefonní číslo přiděleno. Přestal ho používat před třemi lety, když z vnitra odešel a nastoupil na Kalouskovo ministerstvo do FAÚ.
Cícer své kontakty s Janouškem oficiálně výslovně nepopřel. Nejprve si vyžádal otázky e-mailem, pak osobní schůzku a následně dorazila i písemná odpověď ve smyslu „o svých služebních povinnostech mluvit nemohu".
V neformálním rozhovoru s Insiderem nicméně své kontakty s Janouškem potvrdil. Obhajoval je tím, že šlo o služební schůzky, o nichž vždy sepsal standardní záznamy. „V tomto směru jsem naprosto v klidu," reagoval Cícer.
Muž na drátě vyšetřován
Insider připomíná, že úředník a policista Cícer se opakovaně dostal do situace, kdy jeho podřízení řešili kauzy spojené právě s Romanem Janouškem.
Ještě na protikorupční policii to byl případ ze Švýcarska, kde tamní úřady na čas zablokovaly Janouškovy účty a pražské policisty žádaly o pomoc při vyšetřování. Podruhé to bylo už na ministerstvu financí, kdy FAÚ prověřoval podnět Komerční banky, která upozornila na Janouškovy podezřelé bankovní transakce. Deník Právo předloni informoval, že šlo o desítky milionů korun spojené s Janouškovou bývalou firmou Ora Print.
Jak toto šetření dopadlo, zatím veřejně známo není: policie ani FAÚ neinformovaly, že by na rozdíl od zmíněného Babáka či případu ProMoPro padlo v této věci nějaké trestní oznámení.
Štít služební přísahy
Cícer podle Insideru žádný střet zájmů necítí. „Postup FAÚ je při šetření jednotlivých oznámení striktně vymezen a všechna oznámení o podezřelých obchodech jsou prověřována podle tohoto zákona," stojí v jeho písemných odpovědích.
A o čem spolu s donedávna nejvlivnějším zákulisním hráčem velkého byznysu mluvili? Zde je Cícerova oficiální odpověď: „Po dobu mého působení u policie jsem byl vázán jako každý jiný policista služební přísahou mimo jiné i ve vztahu k poskytování informací, z tohoto důvodu jakoukoli komunikaci a činnost v rámci svého působení u policie a plnění služebních úkolů nebudu komentovat."