TOP 09 kritizuje vládní koncepci diplomacie. Je prý nejasná

ČTK ČTK
6. 1. 2015 13:51
Připravovaná koncepce zahraniční politiky podle TOP 09 nedává jednoznačnou odpověď na to, zda chce ČR Východ, nebo Západ.
Vedení TOP 09 (archivní foto)
Vedení TOP 09 (archivní foto) | Foto: ČTK

Praha - TOP 09 je proti nové koncepci české zahraniční politiky, kterou připravuje ministerstvo zahraničních věcí. Jsou v ní prý rozmělněny dosud jasné pojmy, jako je obhajoba lidských práv.

Dokument podle opoziční strany rovněž nepřijatelně formuluje vztah s Ruskem a Ukrajinou, řekl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. TOP 09 proto vyzve předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) k jednání o prioritách české zahraniční politiky.

Sobotka uvedl, že se jednání nebrání. Diplomacie tvrdí, že nová koncepce nebude znamenat změnu směřování zahraniční politiky a jednat o ní s opozicí chce.

Připravovaná koncepce zahraniční politiky podle TOP 09 nedává jednoznačnou odpověď na to, zda chce ČR Východ, nebo Západ. Střední cesta podle TOP 09 není možná. Vláda se v koncepci podle Ženíška snaží o nastavení takové zahraniční politiky, která nebude nikomu vadit.

Prosazování lidských práv je podle něj ve vztazích s Čínou nahrazeno pojmem lidské důstojnosti. "Výsledkem této naší nečitelnosti je fakt, že přestáváme být našimi spojenci bráni vážně," uvedl Ženíšek.

Kritika zní i z ODS

Chystanou koncepci před časem kritizovala také opoziční ODS, podle níž dokument přináší "plíživé změny" české zahraniční politiky. "Proč měnit naši zahraničněpolitickou orientaci? Nevím od listopadu 1989 o jediném problému, tak proč změny?" odmítl v prosinci záměry Černínského paláce předseda strany Petr Fiala.

"Nebráním se jednání s opozičními stranami a jsem spolu s ministrem zahraničí připraven vyslechnout si jejich případné připomínky," napsal premiér Sobotka. Připomněl, že koncepce je zatím ve stadiu příprav a vláda ji dosud neschválila.

Také ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že o podobě dokumentu se zatím vede interní debata. "Až bude materiál hotov, bude projednán v koalici, s prezidentem a s Parlamentem, tedy i s opozičními stranami," řekla mluvčí diplomacie Michaela Lagronová.

Připomněla přitom, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) už v prosinci na zasedání sněmovního zahraničního výboru, jemuž předsedá lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, ujistil, že nová koncepce nebude obsahovat žádné zásadní změny směřování zahraniční politiky ani změny jejích priorit. Dokument by podle něj měl být hotov v řádu týdnů; v minulosti ministerstvo hovořilo o prvním čtvrtletí letošního roku.

TOP 09 dlouhodobě kritizuje také postoj prezidenta Miloše Zemana k některým zahraničněpolitickým otázkám, například konfliktu na Ukrajině. "Výroky prezidenta republiky jsou vždy vedeny v zájmu České republiky," uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Poznamenal také, že Zeman s potěšením přijal nedávné rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zrušit sankce vůči Kubě. "Je třeba si uvědomit, že se těmto sankcím malá Kuba ubránila, tím spíše lze takový scénář očekávat od Ruské federace," podotkl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy