Kandidát na šéfa pražské TOP 09: Lídry musíme hledat hned

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 11. 2014 13:27
Starosta Prahy Libuš chce vést TOP 09 v hlavním městě. Strana podle něj musí lépe vybírat lídry do senátních i komunálních voleb.
Poslanec Jiří Koubek.
Poslanec Jiří Koubek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Pražská TOP 09 zůstala po komunálních volbách, ve kterých nedokázala obhájit primátorské křeslo, bez vedení. Kvůli dlouhodobým sporům museli stranu opustit dosavadní šéf organizace Jiří Vávra i exprimátor Tomáš Hudeček.

Zatím nejvíce nominací na předsedu pražské organizace získal starosta Prahy Libuš a poslanec Jiří Koubek. Podle něj si strana v minulosti uškodila tím, že nominovala lidi, kteří nebyli členy strany nebo se do čela kandidátek vyšvihli příliš rychle.

"Už teď bych hrozně rád zahájil diskusi o tom, kdo by nás měl za dva roky reprezentovat v senátních volbách. A během dvou let by se měli najít lídři do komunálních voleb 2018,“ říká Koubek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Proč chcete kandidovat na předsedu pražské TOP 09?
Jiří Koubek: Myslím si, že by tu hozenou rukavici měl zvednout někdo z úspěšných pražských starostů. Koalice se ale tvoří pomalu, takže se zatím nenašel nikdo jiný kromě mě. Ale považoval bych za rozumné, kdyby nás kandidovalo více. Bylo by vhodné, aby kandidoval někdo ze zastupitelského klubu hlavního města Prahy.

A.cz: Kandidaturu už oznámil zastupitel Jiří Nouza…
Ano, to je pravda. Já jsem osobně doufal i v kandidaturu Václava Novotného, ale ten má své důvody, proč ne. Také by se měl ozvat některý z předsedů regionu, jako je třeba Jiří Pařízek. Mají zkušenosti a nejsou v žádné náročné funkci, měli by dostatek času věnovat se straně. Ale s ním jsem o tom ještě nemluvil.

A.cz: Kdybyste uspěl, dostal byste se do vedení organizace, která v očích voličů při volbách propadla – na magistrátu skončíte v opozici, poškodily vás vnitrostranické spory, vaše dosavadní tvář Tomáš Hudeček vystoupil ze strany. Co s tím?
Nemohu souhlasit s tím, že jsme propadli. Srovnám-li rok 2010 a 2014, tak ve volbách v roce 2010 jsme neměli primátora a měli jsme pět starostů, v roce 2014 nemáme primátora a budeme mít pět nebo šest starostů. Takže jsme na tom přinejmenším stejně, možná ještě lépe. Jsme stranou, která bude schopná z pozice starostů na městských částech vytvářet konstruktivní opozici vůči paní primátorce Krnáčové, která se bude teprve rozkoukávat. Magistrát řeší spoustu věcí, které se dotýkají městských částí, a my budeme schopni být účinnou oponenturou.

A.cz: To zní trochu jako výhružka.
Ne, to ne. Jen jsme kompetentní a víme, jak to dělat. Nikdo nás nemůže obejít, náš hlas bude slyšet. Máme sílu a myslím, že je větší než v roce 2010.

A.cz: Co byste vnímal jako první úkol pro nového předsedu?
Těch zásadních úkolů je několik – prvním z nich je udržet jednotu zastupitelského klubu, druhým obnovit narušenou spolupráci mezi vedením strany a zastupitelským klubem. A jak už jsem říkal, být kompetentní opozicí. Rád bych také víc motivoval členskou základnu, protože celostátně jsme prohru utržili. A přece jen panuje určitá skepse z toho, že nebudeme mít primátora. Ta očekávání tady byla a nenaplnila se.

A.cz: Zmínil jste, že je potřeba napravit vztahy s vedením strany. Jste vy ten pravý člověk? Bavil jste se o své kandidatuře s šéfy strany Kalouskem a Schwarzenbergem?
Já nevěřím po pěti letech fungování strany na doporučování seshora. Ale mluvil jsem s oběma a nejsou proti mé kandidatuře, naopak bych řekl, že ji mírně podporují. Není mi známo, že by měli jiného favorita. Ale ani si nemyslím, že by chtěli veřejně někoho podpořit.

A.cz: Byl byste rád, aby příští kandidát na primátora byl člen TOP 09? Například někdo z úspěšných starostů?
Osobně bych byl nejradši, kdyby kandidátem na primátora byl přímo člen strany. A pokud ne, tak aby byla dostatečně dlouhá doba na to, aby se s ním členská základna sžila. Proto by bylo zapotřebí, abychom během dvou let našli kandidáty, kteří se budou moci postavit jako lídři v komunálních volbách. Abychom se vyvarovali toho, že půl roku před volbami bude nejistota, kdo tím lídrem bude. A už teď bych rád zahájil diskusi o tom, kdo by nás měl za dva roky reprezentovat v senátních volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy