Praha - Pražská ČSSD se rozhodla, že kvůli skandálu ve Státním fondu životního prostředí zatím nechce vyhlašovat vítěze výběrového řízení na novou čistírnu odpadních vod v hlavním městě.
Příběh, který způsobil současný odmítavý postoj sociálních demokratů k aktuálně nejdražšímu pražskému tendru až za 20 miliard, se ovšem začal odehrávat už v polovině září.
Tři měsíce starou kauzu otevřel čerstvě odvolaný ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, když chtěl ukázat, pod jakým byl tlakem, aby manipuloval veřejné zakázky. Tvrdí, že na něj tlačil vlastní náměstek Dušan Fibingr a především Martin Knetig, poradce ministra Pavla Drobila.
Michálek si dokonce rozhovor s poradcem Knetigem tajně nahrál, aby měl důkazy. Podle Michálka měla být soutěž na pražskou čistírnu předražená o tři miliardy korun, přičemž 500 milionů mělo zamířit do pokladny ODS.
Důkazy nemám, přiznává Michálek
"Tak mi to sdělil můj náměstek Dušan Fibingr," řekl Aktuálně.cz Michálek. Dodal, že výběrové řízení mělo být nastaveno tak, aby ho vyhrála jedna konkrétní firma. Michálek tvrdí, že její název zná, ale nechce ho veřejně sdělovat, aby se nevystavil případnému trestnímu stíhání.
Pro svá tvrzení nemá jednoznačné důkazy, protože tajné nahrávky vznikly až později. "Jsem si vědom toho, že je tam důkazní nouze. Bylo mi to řečeno ústně," konstatoval Michálek.
Michálek se mstí, tvrdí Fibingr
Náměstek Fibingr tvrzení ředitele Michálka odmítl. "Tvrdím, že si to pak Michálek vymyslel," řekl v České televizi Fibingr.
Stejně reagovala i ODS.
Podle Fibingra se Michálek mstí, protože měl být ministrem Drobilem odvolán. "Já jednání pana Michálka považuji za lidsky nekorektní. Nebyla s ním spokojenost, tohle je akt pomsty," tvrdí Fibingr.
Ministr životního prostředí Drobil ředitele Michálka skutečně odvolal, zároveň poslal na nucenou dovolenou i náměstka Fibingra a zrušil smlouvu se svým poradcem Knetigem.
O den později Drobil oznámil, že rezignuje.
Čistírna pospíchala, blížil se termín
Michálek uvedl, že právě čistírna odpadních vod v Praze patřila mezi akce, kde na něj Knetig a Fibingr tlačili nejvíc.
"Čistírna byla jedna z nejvýznamnějších věcí, kde jsem cítil tlak," řekl Aktuálně.cz Michálek.
Důvod byl ten, že se celá záležitost podle něj musela vyřídit rychle. Chybělo totiž jen pár dní k datu, kdy začala platit novela zákona o veřejných zakázkách, podle níž není možné zadávat veřejné zakázky společnostem s utajovanými majiteli, tedy s takzvanými akciemi na doručitele.
"V pátek jsem dostal mail s dopisem, který jsem měl poslat magistrátu, aby stihnul do úterý vyhlásit výběrové řízení," řekl Aktuálně.cz Michálek.
Dopis byl pro magistrát důležitý v tom, že umožňoval vypsat tendr i přesto, že by nesplnil požadavek Evropské unie na změně smlouvy Prahy se společností Veolia, provozovatele pražských vodovodů a kanalizací.
Brusel chce jinou smlouvu
Právě změnou smlouvy podmiňuje Brusel poskytnutí miliardové dotace na stavbu nové čistírny odpadních vod v Praze. Michálek tvrdí, že dopis Státního fondu životního prostředí měl zaštítit výběrové řízení bez změny této smlouvy.
"Dopis jsem nakonec sice poslal, ale upravil jsem ho," řekl Michálek, podle něhož mu za to jeho náměstek vynadal.